هنوز فرصت هست

چهار کتابی که باید در همین تابستان بخوانید

دانیال حقیقی

۴- جنایت جردن، نوشته‌ی علیرضا محمودی

جذاب‌ترین کارآگاهی که می‌توانست در ایران ظهور کند قطعاً می‌بایست یک جناب سروان با چهار ستاره می‌بود .ــ سرگرد هیچ‌وقت نمی‌تواند کارآگاه خوبی باشد. ــ جنایت جردن، با همه‌ی انتقادها، یک تجربه‌ی جدید در میدان تولید ادبی رمان فارسی است و تا حدی جسارت به‌حساب می‌آید. هر چند میان‌سالی نویسنده باعث شده بعضی نقاط ضعف رمان برای مخاطب پررنگ‌تر به نظر برسد، اما زبان، دیالوگ‌ها، فلسفه‌بافی شخصیت‌ها و فضاسازی خوب از جوّ کاری نیروهای مسلح، همه و همه در کنار هم کاری کردند که در این تابستان حتماً کتاب را بخوانیم. دیگر چه باید گفت؟

۳- طلابازی، نوشته‌ی امیرحسین شربیانی

امیرحسین شریبانی، که بنا بر آن‌چه در تارنماهای فارسی آمده «دستی هم در یادداشت‌نویسی ادبی دارد»، (آخر ناسلامتی سال‌هاست یکی از مهم‌ترین تارنماهای ادبی را مدیریت می‌کند)، رمانی نوشته که قطعاً ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. شاید بعد از مرگ غزاله علیزاده کمتر نویسنده‌ای توانسته باشد به این زیبایی از روابط میان آدم‌های طبقه‌ی مرفهین پردرد بنویسد. علاوه بر این، زبان روان داستان و فضاهایی که به‌خوبی توصیف می‌کند در بازار تهران چه خبر است طلابازی را به متنی تبدیل کرده که در این تابستان حتماً باید خوانده شود. طلابازی داستان پرکششی دارد. پر از دانستنی‌های به‌دردبخور است ــ دانستنی نه به معنای آن‌چه در مجله‌ی دانستنی‌ها می‌خوانیم، بلکه به معنای آن‌چه واقعاً باید در مورد بعضی شخصیت‌ها و چیزها بدانیم ــ که قطعاً نشان از ذوق عمیق نویسنده‌اش دارد.

۲- نُه مرگ، نوشته‌ی هادی معصوم‌دوست

یک رمان با فضایی سرد و عبوس. رمانی که پیش از شروع کردنش باید با صدای بلند بگویید: «Apocalypse» و بعد صدای دمیده شدن صور در گروه سازهای برنجی را تصور کنید. بعضی از صحنه‌های رمان مو به تن‌تان سیخ می‌کند.

۱- جغرافیای خانگی، نوشته‌ی ستاره پارسا

جغرافیای خانگی قطعاً شعار تبلیغاتی بدی برای خودش دست‌وپا کرده: «جغرافیای خانگی پرسه‌ی کوتاه ماهی‌های کوچک و سرگردانی است که بعد از آخرین گریزشان از آکواریوم‌های کوچک و بزرگ، زمان  جدیدی از حافظه را تجربه می‌کنند.» آدم را یاد آگهی‌های جذب کمک‌های مردمی می‌اندازد!

اما از این‌که بگذریم، جغرافیای خانگی رمانی است در مورد تجربه‌ی زیست دخترانه. تجربه‌ای که به شکلی زیبا و باورنکردنی شاعرانه منتقل می‌شود. جغرافیای خانگی اولین رمان نویسنده‌ای جوان است و به‌شدت غریزی نوشته شده. اگر مدت‌هاست دل‌تان برای تجربه‌هایی از جنس رمان عروسک‌ساز، نوشته‌ی مریم صابری، تنگ شده، جغرافیای خانگی را بخوانید که یک نمونه‌ی پیشرفته‌تر و البته اندکی متفاوت‌تر و خلاقانه‌تر نسبت به رمان‌هایی با اتمسفر دخترانه است.

5 پاسخ به “چهار کتابی که باید در همین تابستان بخوانید”

 1. آرمان گفت:

  طلابازی از نیمه به بعد اصلا خوب نبود. با جنایت جردن موافقم و با نه مرگ آقای معصوم دوست برخلاف کتاب اولشون که خیلی دوسش داشتم نه.

 2. علی اصغر گفت:

  من هم به نظرم طلابازی خوب نبود. اما گزینه های دیگه رو نخوندم.

 3. سیما گفت:

  فکر کنم طلابازی رمان بدی نبود. حداقل بین این هایی که این چندوقت خوندم کار متفاوت و قصه جذابی داره.

 4. آرمان گفت:

  اما به نظرم توی چینش کتابا باید جنایت جردن سوم می شد و طلابازی چهارم.

 5. تهمینه گفت:

  جغرافیای خانگی را نفس کشیدم، به نظرم رمان خلاقی آمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
کتاب‌ها
مقالات
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما