سه رمان زنانه

با حسی از حزن پاییزی

دانیال حقیقی

چه بخواهیم و چه نه، این روزها، زنان نویسنده هستند که نبض رمان فارسی را به‌دست گرفته‌اند. شاید آن‌ها از این موضوع خوشحال باشند اما باید گفت بخشی از بحران بزرگ فقدان خلاقیت و تخیل، خواه‌نا‌خواه بردوش روایت‌های اپیزودیک با یک، دو یا سه راوی است؛ آن‌ هم روایت‌هایِ کم و بیش سری‌دوزی از اتفاقات نه‌چندان نادر زندگی. به‌نظر من اما این اتفاق دلیل دیگری هم دارد که همانا به‌رسمیت نشناختن عده‌ای شوریده‌حال اضافه‌برسازمان مذکر -به‌عنوان نویسنده- از سوی جامعه‌ی ادبی است. این عده گویا همچنان باید از سوی بزرگترهای ادبیات ما، جوانان جویای نامی تلقی شوند که هرچند دو یا سه رمان نوشته‌اند اما لازم است که هنوز بچه‌ حساب شوند، چون برایشان خوب است. پس بگذارید بیش از این غُر نزنم، و همگی با این موج همراه شویم و سه رمان زنانه‌ی پاییزی را بخوانیم که حس ما را از پاییز زیبا‌تر هم می‌کنند.

۳- پاییز فصل آخر سال است، نسیم مرعشی

Paeez

روایت سه‌زن ــ شبیه به انبوهی از فیلم‌ها و کتاب‌هایی که با چنین ساختاری حرکت می‌کنند ــ با سه زاویه‌دید پیش می‌رود تا برخی از مهم‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر جامعه‌ی ایرانی را از زاویه‌‌ی نگاه دختران نسل متولد دهه‌ی شصت وارسی کند. هرچند که اصلاً در این رمان، اتفاق خارق‌العاده‌ای انتظار خواننده را نمی‌کشد و گاهی حتی بسیار کلیشه‌ای هم می‌شود! اما قلم نسیم مرعشی طنازی‌های خاص خودش را دارد که خواندن رمان را برای هرکسی که به زبان و رمان فارسی علاقه‌مند است، شیرین می‌کند. خصوصاً اینکه آن‌قدرها هم که به‌نظر می‌رسد، رمان تلخی نیست و لحظه‌هایی در آن هست که آن حس حزن‌انگیز پاییزی را در این روزهای کسالت‌آور برای ما غنی‌تر می‌کند.

۲- ساعت ویرانی، آرام روانشاد

Saat e Virani

دودلی‌های یک زن میان ماندن و رفتن و دغدغه‌های یک مرد ضعیف، موضوع رمان آرام روانشاد است. مرد این داستان کم و بیش خنگ‌تر از شخصیت زن تصویر شده و داستان در پاره‌‌ای که روایت شخصیت زن است، لایه‌های تازه‌ای پیدا می‌کند. روی‌هم‌رفته نویسنده تلاشش را کرده تا یک روایت چندصدایی را به اتمام برساند. اما در نهایت باید گفت که نقطه‌ی قوت این رمان توصیفات و القای حس مکان و زمان به خواننده است. می‌توان گفت این رمان آیکونی است از چرخه‌ی رمان زنانه‌ی امروز.

۱- روز حلزون، زهرا عبدی

Rooz e Halazoon

کنکاش در گذشته همچنان یکی از موضوعات مورد علاقه‌ی زنان نویسنده است، نوستالژی، عشق و جنگ خمیرمایه‌‌ی روز حلزون را شکل داده‌اند. هرچند که رمان ساختار بسیار ساده‌ای دارد و گاهی هم سانتیمانتال می‌زند اما نگاه سیاسی‌ای که در میان سطور رمان حضور دارد تا حدی داستان عبدی را از چرخه‌ی رمان زنانه‌ جدا می‌کند. از این که بگذریم روز حلزون رمانی است پر از احساساتی که به‌خوبی به خواننده منتقل می‌شوند، همراه توصیفاتی زیبا از باران و اتوبان. اگر این رمان را هنوز نخوانده‌اید، این کتاب پیشنهاد اول من به شماست.

2 پاسخ به “با حسی از حزن پاییزی”

  1. مجتبي سادات رنجبر گفت:

    رمان روز حلزون وقتى تمام شد بلافاصله برکشتم و از اول شروع کردم به خواندن، براى من این تجربه درباره چند رمان فقط اتفاق افتاده است. داشتم درباره این رمان سرج مى کردم که به این مطلب برخوردم و با سایت اشنا شدم، خیلی سایت سربا و به روز و پرمحتوایی دارید. رمان روز حلزون نثرش حرف اول را می زند و محتوایش هم عمیق و به روز است ، از همه جیزش بیشتر ، خسرو را دوست دارم. بخاطر سلیقه نویسنده ، دو کتاب بعدی را هم فورى تهیه مى کنم و مى خوانم. برای مطالب سایتتان هم ممنونم، مشتری شدم.

  2. محسن برجی گفت:

    مطلب خوبی بود. حداقل برای من این انگیزه ایجاد شد که هر سه رمان را تهیه کنم و بخوانم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
کتاب‌ها
مقالات
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما