جشن‌نامه‌ی نوروز ۱۳۹۵

به شادی و نیک‌روزی

مصطفی انصافی - سردبیر

روزها و شب‌ها و ماه‌های سال ۹۴ از روزهای نخستین تا پایانی پر بود از حوادث تلخ و شیرین؛ شیرینی‌ها بیشتر یادمان مانده. از تفاهم‌نامه‌ی تاریخی ایران و پنج قدرت جهانی برای رسیدن به برجام در ۱۳ فروردین و دستیابی به برجام در ۲۳ تیرماه و حل‌وفصل مسأله‌ی هسته‌ای ایران پس از دوازده سال تا انتخابات ۷ اسفند که هر دو با حمایت جدی اغلب هنرمندان و نویسندگان از دولت منتخب مردم و حامیانش همراه بود، از قهرمانی تیم ملی کشتی ایران در جام‌جهانی کشتی آزاد تا دائمی شدن قانون برابری دیه‌ی زن و مرد در حوادث رانندگی (که از سال ۱۳۸۷ به طور موقت و برای یک دوره‌ی پنج‌ساله تصویب شده بود) همه و همه از آن اتفاقات خوبی بودند که ما را به آینده‌ای روشن‌تر امیدوار می‌کنند. اکنون، با گذشت نیمی از عمر دولت یازدهم، آن‌چه که نویسندگان، هنرمندان و نخبگان را نسبت به آینده بدبین می‌کند محافظه‌کاری دولت و هیئت دولت در مسائل فرهنگی است. هنوز که هنوز است به دلیل فشارهای بیرونی کنسرت‌ها لغو می‌شوند، فیلم‌ها توقیف می‌شوند و کتاب‌ها از سد ممیزی‌های سلیقه‌ای به سختی می‌گذرند. بی‌انصافی است اگر نگوییم اوضاع نسبت به دو سال پیش و پیش از آن بهتر شده. اما دولت یازدهم هرچه در سیاست خارجی جسورانه عمل کرد، در سیاست‌های فرهنگی و تصمیم‌گیری در حوزه‌ی مسائل فرهنگی محافظه‌کار بود. دولت یازدهم پس از برجام و انتخابات هفتم اسفند در شرایطی قرار دارد که حمایت اکثر نخبگان جامعه را به عنوان سرمایه‌ای غیرقابل‌انکار در دست دارد. اکنون وقت آن است تا از این سرمایه استفاده کند و برای توسعه‌ی فضای فرهنگی که به احقاق حقوق هنرمندان و نویسندگان و، در نتیجه، آشتی مردم با هنر و ادبیات می‌انجامد اقدام کند.

انجمن رمان ۵۱ در سالی که گذشت، به دلیل فشارهای بیرونی نتوانست نخستین دوره‌ی «جایزه‌ی ادبی اکنون» را به سرانجام برساند. اما سایت با حمایت اهالی ادبیات دستاوردهای خوبی داشت و توانست با انتشار پرونده‌هایی به معرفی مهم‌ترین رمان‌های ایرانی و خارجی منتشرشده در سال ۱۳۹۳ بپردازد.

سال ۱۳۹۴ برای اعضای انجمن رمان ۵۱ با موفقیت‌های بسیاری همراه بود. نسیم مرعشی برای رمان «پاییز فصل آخر سال است» برگزیده‌ی جایزه‌ی جلال آل احمد شد. در دومین دوره‌ی جایزه‌ی داستان کوتاه تهران، مهدی حمیدی پارسا مقام اول را کسب کرد. نازنین جودت، ساناز زمانی، نسیم مرعشی، مریم منصوری و امیرحسین یزدان‌بد از دیگر برگزیدگان این جایزه بودند. نیلوفر انسان در چهاردهمین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی صادق هدایت مقام دوم را کسب کرد. نسیم مرعشی و مریم منصوری به مرحله‌ی پایانی دومین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی بهرام صادقی راه یافتند. رمان «گورچین»، نوشته‌ی شهره احدیت، نامزد جایزه‌ی ادبی واو، رمان متفاوت سال، شد. هادی معصوم‌دوست برای فیلم مستندش، «خوان بی‌خان»، در جشنواره‌ی فیلم فجر در هر سه بخش مستند، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود. مریم منصوری در تعداد زیادی از جشنواره‌ها و جوایز نمایشنامه‌نویسی جزو نامزدها بود. مجله‌ی تجربه هم در ویژنامه‌ای مفصل به رمان‌نویسی طلاب پرداخت که بازتاب‌های گسترده‌ای داشت. در این ویژه‌نامه، طلاب رمان‌نویسی که مطرح شدند (بطحایی، خداوردی، شریفی و غبیشاوی) همه و همه از انجمن رمان 51 بودند.

«هر صبح می‌میریم» نوشته‌ی سید احمد بطحایی (افق)، «جغرافیای خانگی» نوشته‌ی ستاره پارسا (نگاه)، «عقرب باد» نوشته‌ی نازنین جودت (برکه‌ی خورشید)، کتاب دوم «اقیانوس نهایی» با نام «آناتومی پرندگان» نوشته‌ی دانیال حقیقی (نگاه)، «آمین می‌آوریم» نوشته‌ی امیر خداوردی (ققنوس)، «روز کاغذی فردوسی» نوشته‌ی علیرضا رحیمی موحد (نگاه)، «روایت هفتم» نوشته‌ی اولدوز طوفانی (نگاه) و «خون‌مردگی» نوشته‌ی الهام فلاح (چشمه) رمان‌های اعضای انجمن رمان ۵۱ بودند که در سال ۱۳۹۴ منتشر شدند. همچنین نمایشنامه‌ی یاسمینا رضا با عنوان «یک نمایش اسپانیایی» با ترجمه‌ی فرزانه سکوتی و به همت نشر غنچه منتشر شد. امید که موفقیت‌ها روزافزون باشد.

گرامی می‌داریم یاد و خاطره‌ی همه‌ی نویسندگان و فرهیختگانی را که در سال ۱۳۹۴ چشم از جهان فروبستند. نام محمدعلی سپانلو، ابوالحسن نجفی، عبدالرحیم جعفری، فتح‌الله بی‌نیاز، رضا دانشور، سهیلا بسکی، پوری سلطانی، مصطفی اسلامیه، منوچهر دانش‌پژوه، محمود طلوعی و عبدالحسین حائری برای همیشه زینت‌بخش ادبیات فارسی است. نام و یادشان گرامی.

به امید آن‌که سال ۱۳۹۵ سال موفقیت برای همه‌ی نویسندگان ایرانی باشد، جشن‌نامه‌ی نوروز ۱۳۹۵ با برش‌هایی از رمان‌های منتشرنشده‌ی تعدادی از اعضای انجمن تقدیم می‌گردد.

به شادی و نیک روزی... نوروز مبارک.

 

نوروز ۱۳۴۷

بریده‌ای از رمان در دست انتشار «تو به اصفهان بازخواهی گشت»

مصطفی انصافی

 
 

زنگار

بریده‌ای از رمان منتشرنشده‌ی «سایه‌های مدام»

نیلوفر اِنسان

 
 

لکّه

بریده‌ای از یک رمان منتشرنشده

علی سهرابی

 
 
 
 
 
 
 
 

خانه

بریده‌ای از یک رمان منتشرنشده

شهناز فریور

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما