محدوده‌های کنترل

نگاهی به فرم‌های سایکدلیک در ادبیات

دانیال حقیقی- دبیر پرونده

می‌گویند همه چیز در ناخودآگاه آدم‌ها هست. می‌گویند هر چیزی که از دریچه‌ی خودآگاه عبور می‌کند قبلاً در ناخودآگاه ضبط شده بوده. ارتباط میان خودآگاه و ناخودآگاه، از مهم‌ترین مسائل مرتبط با خلق هنری است که سال‌هاست ذهن بسیاری از هنرمندان و روانکاوان را به خود مشغول کرده است. در این پرونده به ارتباط بین خودآگاه و ناخودآگاه و همچنین تکنیک‌هایی که از این ارتباط سرچشمه می‌گیرند پرداخته‌ایم. واژه‌ی سایکدلیک (Psychedelic) در لغت به معنای «روان‌گردان» است. اما به دلیل این‌که واژه‌ی «روان‌گردان» به مباحث بی‌ربط با ادبیات ارجاع دارد ترجیح دادیم از معادل لاتین آن در عنوان پرونده استفاده کنیم.

آروین آبدرم نوشته‌ای از ویلیام باروز را با محوریت کنترل ذهن ترجمه کرده است و همچنین به قصدِ ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی موضوع پرونده، یادداشتی نوشته با عنوان «درنوردیدن مرزها». نیلوفر انسان گفت‌وگویی با ویلیام باروز را ترجمه کرده. دو مطلب مرتبط با ویلیام باروز، سعی دارد به مبحث شیزوفرهنگ و روانشناسی جمعی هم نیم‌نگاهی داشته باشد. در یادداشتی به تکنیک‌های روایی‌ای چون ترکیب کردن، برش‌زنی و ازسرآمیختن با محوریت رمان «من منچستریونایتد را دوست دارم» نوشته‌ی مهدی یزدانی‌خرم پرداخته‌ایم. پایان‌بخش پرونده هم یادداشت محمدحسن شهسواری است که در آن به روش سخیف و بزدلانه‌ی برخی از نویسندگان برای حذف ناخودآگاه به‌وسیله‌ی مواد مخدر پرداخته و با ارجاع به کتاب خلق داستان کوتاه (دیمن نایت) برای ارتباط با ناخودآگاه روش‌هایی جایگزین را معرفی می‌کند. بفرمایید.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما