نوشتن با هواپیما

پرونده‌ی رمان ستاره‌ی دوردست (روبرتو بولانیو)

دانیال حقیقی- دبیر پرونده

به عنوان اولین پرونده‌ی رمان خارجی، تصمیم بر آن شد تا به بولانیو بپردازیم، کسی که یک‌تنه جایگاه ادبیات آمریکای لاتین را در میان پهنه‌های وسیع جمهوری جهانی ادبیات ارتقا داد. برای پرداختن به بولانیو از دریچه‌ي رمان کم‌حجم ستاره‌ی دوردست به‌ جای رفتن سراغ منابع دستمالی‌شده‌ای مثل پاریس ریویو سعى کرديم یادداشت‌نویسی بر روی یک اثر ادبی را، آن‌طور که در جهان معاصر ما دنبال می‌شود پى بگيريم و مطالبى را به فارسی در اختیار خوانندگان بگذاريم. در راستاى همين هدف سراغ حجم زیادی از نوشتارهای موجود در وبلاگ‌هاى معتبر ادبى رفتیم و از میان آن‌ها دو نمونه‌ی شاخص را برای برگردان به فارسی انتخاب کردیم. این متن‌ها از زیباترین وب‌نوشته‌ها در خصوص کار بولانیو هستند که خانم‌ها مظلومی، سخایی و سکوتی آنها را به فارسی برگردانده‌اند.

از دکتر پوپه میثاقی از دانشگاه دنور کلورادو سپاس‌گزاری می‌کنم که به ما افتخار دادند و در مورد بولانیو که بخشی از تز دکتری خود را در ارتباط با او به انجام رسانده‌اند، پای گفت‌وگو نشستند. گفتنی است خانم میثاقی از مترجمان کمترشناخته‌شده، اما مهم آثار روبرتو بولانیو هستند.

رسمی ژورنالیستی وجود دارد مبنی بر این که مصاحبه‌ای هم با نویسنده‌ی کتاب در پرونده‌ای که برای معرفی و تشویق مردم به خواندن آن تهیه می‌شود گنجانده شود. ما نیز با تبعیت از همین رسم فرخنده، اقدام به جست‌وجو در فضای وب کرديم تا مصاحبه‌ای منتشرنشده از بولانیو فراچنگ آوريم. اما در کمال تعجب متوجه شديم بیشتر مصاحبه‌های بولانیو در فضای وب و روزنامه‌های داخلی به شکل زخمی درآمده‌اند. از همین رو گشتیم و تکه‌های جاافتاده و جذاب از چند مصاحبه با بولانیو را به هم چسباندیم تا هم به دوباره‌کاری متهم نشویم و هم این که خب، کمکی به تکمیل این پازل آنارشی‌محور کرده‌ باشیم!

قصد اصلی ما اما در نهایت از ترکیب این چند مصاحبه‌ی نویسنده‌ی شیلیایی این است که به مطالبی که در جستارها و گفت‌وگوی دیگری که در این پرونده به آن‌ها اشاره شده تکمله‌ای اضافه کرده باشیم.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما