در باغ پرتقال

پرنده‌ی رمان مردگان (مهدی فیاضی‌کیا)

یادداشت دبیر- ضحی کاظمی

«مردگان» که در سال 93 به همت انتشارات ققنوس راهی بازار شده، تفاوت‌ عمده‌ی محتوایی و موضوعی با دیگر داستان‌‌های نوشته شده‌ی هم‌نسلان نویسنده‌اش دارد. داستان «مردگان» داستان دو نسل است، پدربزرگ و نوه‌ای که هرگز همدیگر را ملاقات نمی‌کنند، اما سرنوشتشان به‌واسطه‌ی اعمالشان، در طول تاریخ به‌هم گره می‌خورد. داستان رمان در دو زمان موازی که هر کدام حدود نیمی از رمان را تشکیل می‌دهند، روایت می‌شود. لایه‌ی گذشته، به میرزا می‌پردازد که با توسل به چله‌نشینی در یکی از گورستان‌های شهر نجف، می‌خواهد به کشف و شهود برسد. اما این چله‌نشینی به‌راحتی پیش نمی‌رود و موانع زیادی سر راه آن قرار می‌گیرد، مانند ملاقات با شیطان وسوسه‌گر. در لایه‌ی زمان حال داستان، با شخصیتی مواجه می‌شویم که دچار شک و تردید است و این تردید در همه‌ی عقاید او رخنه کرده و بنیان اعتقادی او را شکسته است؛ تا جایی که حتی خود را دیگر زنده تصور نمی‌کند. با این حال از کمک‌کردن به دیگران و انجام هر آن چه از دستش بر می‌آید برای مردم، دریغ نمی‌کند. این دو داستان، به موازات هم روایت می‌شوند. هر راوی فصل‌ها را یکی در میان از زبان خود روایت می‌کند. تأخر و تقدمی در کار نیست و هر دو لایه به اندازه‌ی یکسان زنده و در جریان هستند.

در این پرونده آرش آذرپناه، سعید شریفی و مصطفی علیزاده هر کدام از زاویه‌ای به این اثر پرداخته و آن را بررسی کرده‌اند. گفت‌وگویی هم داشته‌ایم با مهدی فیاضی‌کیا و با او درباره‌ی «مردگان» و دیگر آثارش صحبت کرده‌ایم.

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما