خنیاگر

پرونده‌ای برای باب دیلن و جایزه‌ی نوبل ادبیات 2016

یادداشت دبیر - حنانه سلطانی

22 مهر 1395 سارا دانیوس، دبیر دائمی آکادمی سوئدی نوبل، باب دیلن، خواننده، آهنگ‌ساز و ترانه‌سرای معروف آمریکایی، را برای «خلق تعابیر جدید شاعرانه در سنت شعر آمریکایی» برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات 2016 معرفی کرد. او با تأکید بر این‌که دیلن شایستگی چنین جایزه‌ای را دارد، ترانه‌های دیلن را با کارهای «هومر» و «سافو» مقایسه کرد و گفت: «شاید انتخاب دیلن به نظر غافلگیرکننده باشد، اما اگر به عقب برگردید، به 5000 سال پیش، به هومر و سافو می‌رسید. آن‌ها متونی شاعرانه می‌گفتند تا روی صحنه اجرا شود و همین در مورد باب دیلن هم صدق می‌کند. ما هنوز هم آثار هومر و سافو را می‌خوانیم و لذت می‌بریم.» باب دیلن هفتادوپنج‌ساله است و بیش از نیم قرن در عرصه‌ی موسیقی و ادبیات حضور مداوم و درخشان داشته است.

این پرونده به باب دیلن و جایزه‌ی نوبل ادبیات می‌پردازد. نیلوفر انسان زحمتِ گردآوری و ترجمه‌ی مطلبی را کشیده است که به روند انتخاب نامزدها و برنده‌ی نوبل ادبیات می‌پردازد. مصطفی انصافی در یادداشتی انتقادی به فضای ادبی و واکنش‌های تند و عصبی‌اش به نوبل بردنِ باب دیلن واکنش نشان داده و دانیال حقیقی به تکنیک در آثار دیلن پرداخته است. بازنشر دو گفت‌وگو با باب دیلن، معرفی مستند «چکامه‌ی ای. جی. وابرمن» که درباره‌ی وابرمنِ دیلن‌شناس است و معرفی کتاب‌هایی درباره‌ی زندگی و آثار باب دیلن به زبان فارسی دیگر بخش های این پرونده هستند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما