ادبیات برای نوقلمان

پرونده‌ای برای رمان دشمن

یادداشت دبیر- دانیال حقیقی

پرونده‌ی رمان دشمن در وب‌سایت ادبی پنجاه‌و‌یک سراسر پیام است برای خواننده‌ی جدی ادبیات. با اعتمادبه‌نفسی بیشتر از گذشته، این پرونده را به شما پیشنهاد می‌کنم، چراکه این پرونده درباره‌ی مفهوم ادبیات است شاید، درباره‌ی ذات رئالیسم به عنوان بستر رشد سبک‌های شخصی و درباره‌ی میراث ادبی به عنوان اقلیم‌های رشد این سبک‌ها. درک مخاطبان فارسی‌زبان پس از مطالعه‌ی این پرونده قطعاً از ادبیات پیشرفت خواهد کرد، چراکه ما با نویسنده‌ای روبه‌رو هستیم که با معدود رمان‌های کوتاهش توانسته جایزه‌ی نوبل را به چنگ بیاورد و احتمالاً اعتبار ادبی در دو قاره (افریقا و استرالیا) به واسطه‌ی این نوبل ارزشمند به میزان قابل‌توجهی بیشتر شده. اعتباری که ارزش زمین‌های یک آب و خاک را بیشتر می‌کند.

در این پرونده، در حد گنجایش متون اینترنتی به مفاهیم کلیدی در کارهای کوتسی پرداخته شده است، از جمله رئالیسم، مکان، میراث ادبی و تروما. مریم کریمی و سحر سخایی هر کدام یک جستار ترجمه کرده‌اند، جستارهایی در مورد رئالیسم. هنگامه مظلومی، علاوه بر ترجمه‌ی مصاحبه‌ای درباره‌ی میراث ادبی، مقاله‌ای بلند نوشته که درون‌مایه‌های رمان دشمن از جمله تروما را برای‌مان روشن می‌کند. فرزانه سکوتی هم نگاهی کرده به داستان کتاب و به سایه‌روشن‌های شخصیت‌ها و صحنه‌های رمان. در این پرونده، مصاحبه‌ای هم با مترجم کتاب، ونداد جلیلی، انجام شده. بفرمایید...

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما