خواهران افسونگر

پرونده‌ای برای ادبیات و مد

یادداشت دبیر - دانیال حقیقی

مد و ادبیات رابطه ای تنگاتنگ دارند، منتها از آنجا که جامعه‌ی ایرانی ادبیات را یک امر عالی و گاه متعالی می‌داند، همیشه فریب عده‌ای را می‌خورد که در لباس روزنامه نویس، منتقد، کتاب فروش و ناشر خیلی ساده متاعشان را به او قالب می‌کنند و خلاص! اما اگر بپذیریم که کتاب داستان هم مانند سایر تولیدات در چرخه ی صنعت نشر برای سودآوری منتشر می‌شود، رابطه‌ی آن با مد هم بدیهی می‌شود.

این پرونده نگاهی دارد به مد در ادبیات و در رابطه با ادبیات. یک دیالوگ شاهکار از جاکومو لئوپاردی داریم به همراه یک مقاله درباره‌ی این مکالمه میان مد و مرگ با برگردان آروین آبدرم که به جنبه‌ی مد در ادبیات می‌پردازد و یک مقاله هم با برگردان نیلوفر انسان که به رابطه‌ی مد و ادبیات می‌پردازد.

همین‌طور نگاهی کرده‌ایم به مد زنانه‌شده و تک‌بعدی ادبیات این روزها در بازار کتاب ایران که اگر کسی چیزی درباره‌اش نگوید، به یک بحران تبدیل می‌شود.

 
 

مُدِ مرگ

یادداشتی بر «گفت‌وگو میان مُد و مرگ» اثر جیاکومو لئوپاردی

لیلند دِ لا دورانتایه/ ترجمه‌ی آروین آبدرم

 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما