جیمِ جابر

پرونده‌ی رمان آمین می‌آورم (امیر خداوردی)

یادداشت دبیر- لیلا عطارچی

آمین می‌آورم روایت مرد جوانی است با ذهنی پریشان كه پراكنده‌گویی بی‌وقفه‌اش، سطربه‌سطر، با طنازی در زبان و ظرافت در بیان روایت‌ها و خرده‌روایت‌های تودرتو، مثل رودی آرام پیش می‌رود. داستان بر تار و پود اندیشه چنان خوب بافته می‌شود كه می‌تواند مخاطب‌های متنوع و متفاوتی را در هر سطحی جذب لایه‌های خود كند، بی‌آن‌كه هیچ كدام دست خالی راهی شوند. بعضی جذب شكل روایت می‌شوند و ساختار درهم‌تنیده‌اش را می‌ستایند، بعضی زبانش را متمایز می‌دانند و زیبایی واژه‌هایش را فراموش نمی‌كنند، بعضی انگیزه‌های روان‌شناسی‌اش را می‌كاوند و برای عده‌ای شخصیت مسئله می‌شود و از این رو همراهی‌اش می‌كنند.

راویِ پرحرف از قبیله‌ی شابلقا آمین می‌آورد و دست به دعا برمی‌دارد تا بمیرد و خودش و ته‌مانده‌ی ایمانش را حفظ كند از عشقی كه قرار بوده آینه‌ی وحدتش شود، اما حاصلی جز رزیتایی‌كردنش نداشته. كاری جز این نمی‌تواند بكند: نه در كودكی تاریكش، كه با تحسین برادری كه معتاد می‌شود سپری شده، چیزی برای چنگ‌زدن می‌یابد، نه از آموخته‌هایش در كالج معقول‌ومنقول دستاویزی برایش مانده، نه در زندگی شترگاوپلنگش با رزیتا و دخترش. او نمی‌تواند ایمان بیاورد؛ به آمینی بسنده می‌كند.

امیر خداوردی، كه سطح چهارِ حوزه‌ی علمیه‌ی قم در رشته‌ی اصول فقه را تمام كرده، اولین رمان خود، آمین می‌آورم، را در سال 94 با همکاری نشر هیلا چاپ كرده است. ویژگی‌های شایسته‌ی این رمان و دست‌یابی نویسنده‌ی آن به مقام سوم رمان برتر جشنواره‌ی سراسری داستان اشراق خداوردی را به نویسنده‌ای شناخته‌شده، چه در جمع طلاب داستان‌نویس و چه در جمع نویسندگان تازه‌نفس، تبدیل كرده و در جایگاه والایی نشانده که به‌حق شایسته‌ی اوست.

در جیم جابر، مصاحبه‌ی محمدحسن شهسواری با نویسنده را می‌خوانید كه كمك شایانی می‌كند به تقابل درست با رمان و آشنایی بیش‌تر با نگاه نویسنده. چهار مطلب دیگر نقد و نظرهای مریم مهتدی، حسن اجرایی، مریم فریدی و غلامحسین صدیقی ــ منتقد و مخاطب حرفه‌ای اثر ــ نوشته شده است. ضمن تشكر از همراهی عزیزان در این پرونده، شما را به خواندن آن دعوت می‌كنیم.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما