بین‌المللِ سبزه‌میدان

پرونده‌ی رمان «اقیانوس نهایی: آناتومی پرندگان» (دانیال حقیقی)

یادداشت دبیر ـ لیلا عطارچی

«آناتومی پرندگان» عنوان دومین کتاب از سه‌گانه‌ی «اقیانوس نهایی» است که به قلم دانیال حقیقی نوشته شده و انتشارات نگاه آن را چاپ و منتشر کرده است. حتماً در ردیف پرونده‌های سایت «آخرین غروبهای تهران» را دیده‌اید. پرونده‌ای که به گذرگاه پرندگان، اولین کتاب از سه‌گانه‌ی «اقیانوس نهایی»، اختصاص دارد. حالا و بعد از حدود یک سال از انتشار «آناتومی پرندگان» بر آن شدیم تا برای این رمان نیز پرونده‌ای تدارک ببینیم.

با دانیال حقیقی، نویسنده‌ی این سه‌گانه، در «آخرین غروب‌های تهران» آشنا شدیم و بخشی از فعالیت‌های او را در همین سایت در قالب پرونده‌های متنوع رمان خارجی به عنوان دبیر و نویسنده‌ی یادداشت و مقاله دیده‌اید. دانیال حقیقی با نوشتن «اقیانوس نهایی» موضع‌گیری‌های نسبتاً جدی را در مقابل خود شکل داده است، اتفاقی که شخصیتش نیز در به‌وجودآمدن آن بی‌تأثیر نبوده است. به واسطه‌ی همین موضع‌گیری‌هاست که می‌توان او را نویسنده‌ی جدی دانست و به دنبال ایجاد فضایی نو در رمان فارسی.

در «بین‌الملل سبزه‌میدان»، پرونده‌ی رمان «آناتومی پرندگان»، مصاحبه‌ی مصطفی انصافی با دانیال حقیقی را می‌خوانیم. در این مصاحبه، دانیال حقیقی خود را نویسنده‌ای فعال و کنشگر می‌خواند که مستقل و تنهاست. او کنش تاکتیکی کوتاه‌مدت پسرانه را به استراتژی بلندمدت پدرانه ترجیح می‌دهد و اصل را جزئیات رمانش می‌داند. در همین مصاحبه، او داستان سه‌گانه‌ی «اقیانوس نهایی» را داستان تباهی می‌خواند، داستان بازگشتن به نقطه‌ی صفر. اعضای حلقه‌ی ادبی «در غیاب نویسنده» یکی از نشست‌های خود را به نقد و بررسی این رمان در کتابسرای چیستای کرج اختصاص دادند. با سپاس از صحرا رشیدی که زحمت تهیه‌ی این گزارش را کشیده است، مشروح گفت‌وگوهای آن نشست را در این پرونده می‌خوانیم. رؤیا دستغیب در نقد خود نقاط برجسته‌ی رمان را تحلیل می‌کند و حسن اجرایی در یادداشتش نگاهی مضمونی به آن می‌اندازد و ساختار رمان و سبک نوشتنش را بررسی می‌کند. در نقد حامد نعمتی بر روی این رمان تحلیلی سبکی از آن به‌دست می‌آید، تلفیق دو سبک سوررئالیستی و پست‌مدرنیستی.

شما را به خواندن این پرونده دعوت می‌کنیم و از تمام دوستانی که همراهی‌مان کردند سپاس‌گزاریم.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما