آخرین غروب‌های تهران

پرونده‌ی رمان اقیانوس نهایی، کتاب اول: گذرگاه پرندگان

لیلا عطارچی- دبیر پرونده

گذرگاه پرندگان، کتاب اول مجموعه‌ی سه‌جلدی اقیانوس نهایی، اولین رمان چاپ‌شده‌ی دانیال حقیقی است. اما این اثر اولین کتاب نویسنده نیست. او پیش‌تر رمان اعلام وضعیت گیاهی را نوشته و به صورت الکترونیکی منتشر کرده که استقبال قابل‌توجه مخاطبان و منتقدان را به همراه داشته است. در کارنامه‌ی دانیال حقیقی، چاپ چند داستان کوتاه در مجلات هم به چشم می‌خورد.

دانیال حقیقی، دانش‌آموخته‌ی معماری و طراحی شهری، نویسنده‌ای است که شهامت تجربه کردن فضاهای متفاوت را دارد، از ادعا کردن نمی‌هراسد و با تواضع مقابل ساختارها و قراردادهای تعریف‌شده سر خم نمی‌‌کند. خودش را شهروند جهان می‌نامد و معتقد است در رمانش «امکانات تازه‌ای به داستان فارسی اضافه کرده است.» او نویسنده‌ای است که با قلمش تاریخ را به بازی می‌گیرد و در جغرافیا دست می‌برد، گویی هیچ مرزی را برای خویش متصور نمی‌شود.

اقیانوس نهایی با سبکی متفاوت تجربه‌ای جدید در رمان‌نویسی است. مسئله‌ی رمان تحقق «ایده» است و در تلاش برای بارور کردن ایده مسیری طی می‌شود نزدیک به داستان‌های علمی ـ تخیلی. خمش و کشش زمان و مکان ایده‌ی اتحاد را می‌آفرینند، اما ایده‌ای با این شکوه مأمنی امن‌تر و آماده‌تر از ذهن یک پسربچه نمی‌یابد. داستان‌های پسرک و ایده‌ی لانه‌کرده در سرش آن‌قدر کش‌وقوس پیدا می‌کنند که بعد از تحقق تهران نوین خواننده نفس راحتی می‌کشد، غافل از اینکه تهران نوین نشان‌دهنده‌ی انحراف ایده است و برای تحقق آن باید تا انتشار جلدهای بعدی صبر کرد.

در آخرین غروب‌های تهران ــ پرونده‌ی رمان اقیانوس نهایی ــ مصاحبه‌ی محمدحسن شهسواری را با نویسنده خواهید خواند. رؤیا دست‌غیب، ضحی کاظمی، رافعه رستمی و مصطفی انصافی با چهار یادداشت تلاش می‌کنند دریچه‌های تازه‌ای برای فهم و خوانش رمان بگشایند و در گزارش جلسه‌ی نقد و بررسی اقیانوس نهایی در شهرکتاب نظرات منتقدان و مخاطبان این اثر را می‌خوانید.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما