کوچ غریب را به یاد آر

پرونده‌ی رمان بازدم (آنیتا یارمحمدی)

یادداشت دبیر- لیلا عطارچی

در بازدم یک روز را همراه قهرمانی تجربه می‌کنیم که در آستانه‌ی سفر است، اما سفر قهرمان بازدم صرفاً قصه‌ی هجرت یک جوان از مکانی به مکانی دیگر و بریدن از گذشته‌ای سنگین و رسیدن به آینده‌ای بی‌وزن نیست. سفری است در تهران، از صبح تا غروب، لابه‌لای زخم‌های چندلایه‌ی گذشته، برای گفتن از رازهای مگوی کوچه‌پس‌کوچه‌های تاریخ یک شهر، با گام‌هایی به سنگینی بار نسل‌های پرتنش سال‌های اخیر. حسرت، فقدان، تردید، عشق، رنج، تنهایی و گم‌گشتگی کسری، قهرمان داستان، تنها برای او نیست، در زندگی تمام اطرافیانش هست، در زندگی خوانندگانش هست. تجربه‌ی یک نسل است، نسلی که خود نیز چیزی جز این را به ارث نبرده است. حکایت پدران، مادران، پسران و دخترانی است که ناکامی را از هر مسیری که می‌روند باز می‌یابند.

آنیتا یارمحمدی، نویسنده‌ی رمان بازدم، پیش از این رمان این‌جا نرسیده به پل را نوشته، به چاپ رسانده و موفق شده به عنوان اولین قدم، توجه و رضایت مخاطبین و منتقدین را برانگیزد. اتفاقی که تکرارش برای دومین‌بار به‌راحتی میسر نمی‌شود و جایش در کارنامه‌ی خیلی از نویسنده‌های امروز و دیروز خالی است. اما یارمحمدی با توانایی، جسارت، خلاقیت و جدیت خود برای دومین‌بار هم به این موفقیت دست یافته و از آن نیز فراتر رفته است. این اتفاق بهانه‌ای خوشایند است برای پرداختن به رمان بازدم در سایت انجمن رمان پنجاه و یک.

تنها رسالت بازدم آنیتا یارمحمدی برشمردن مصائب آدم‌های یک نسل نیست، فربگی گذشته و لاغری اکنون و نبودن آینده نیز تنها مشخصه‌ی رمانش محسوب نمی‌شوند، نوع روایت متفاوت بازدم در فضایی که به‌ظاهر آشناست و جا‌به‌جایی کوچک مرزها در جایی که خطوط برای همه‌چیز تعیین‌کننده‌اند، توانایی نویسنده را آشکار می‌سازد. در بازدم جزئیات جان دارند، حس‌ها در کلمه پنهان نمی‌مانند، صحنه‌های مواجهه کارگردانی می‌شوند، دیالوگ‌ها هویت دارند و شخصیت‌ها و داستان‌های‌شان وظیفه‌ای بیشتر از پر کردن سفیدی کاغذ دارند. بازدم شروع جریانی آرام است از نویسنده‌ای که در تعاریف و جایگاهی که برایش می‌سازند نمی‌ایستد و فرصت پیش رفتن را از خود دریغ نمی‌کند.

در این پرونده، مصاحبه‌ی اختصاصی محمدحسن شهسواری را با آنیتا یارمحمدی می‌خوانیم، نقد هادی معصوم‌دوست، مریم مهتدی، مریم فریدی، هشو مرادی، ضحی کاظمی و آرش سنجابی دریچه‌ای تازه بر این اثر می‌گشایند و حنانه سلطانی گزارشی از بازتاب‌های وسیع رمان بازدم در مطبوعات تهیه کرده و نظرهای مختلف در مورد این رمان را بازنمایی می‌کند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما