خانه‌ی شیشه‌ای فارونزورث‌ها

پرونده‌ی رمان بی‌نام (جاشوا فریس)

دانیال حقیقی- دبیر پرونده

«جاشوا فریس» در ایران اگر نگوییم نویسنده‌ای بی‌نام، قطعا نویسنده‌ای گم‌نام است، اما مترجم کتاب یعنی خانم «لیلا نصیری‌ها» مترجمی نام‌آشناست که به اعتبار کتاب‌هایی مثل «مون‌پالاس» (پل استر)، اعتماد مخاطب را به دست آورده. موضوع این رمان، مواجهه‌ با بیماری است و به نظر می‌رسد جوانانی که هنوز پا به دهه‌ی چهارم زندگی‌شان نگذاشته‌اند، دغدغه‌های شخصیت‌های میان‌سال رمان را درک نمی‌کنند و ارتباط عمیقی با آن برقرار نمی‌کنند. با این حال صحبت بر سر این رمان بسیار است و برخی آن را «دوست داشتند» و برخی آن را «نامتجانس با ساختار ذهنی ایرانی» خواندند، اما به نظر می‌رسد موضع آن‌هایی که کتاب را دوست داشتند بر آنهایی که کتاب را دوست نداشتند در نهایت، چربید و روی سطح فضا قرار گرفت.

در این پرونده، همکاران ما خانم‌ها زهرا عبدی، سحر سخایی و هنگامه مظلومی در تحریریه‌ی پایگاه انجمن رمان پنجاه‌ویک، از نگاه خود به این موضوع پرداخته‌اند و شهاب کاظمی هم سیر اتفاقات رمان‌ را مرور کرده است. گفت‌وگوی اختصاصی با «لیلا نصیری‌ها» و گفت‌وگویی با نویسنده‌ که هنگامه مظلومی به فارسی برگردانده، از بخش‌های ویژه‌ی این پرونده هستند.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما