رستگاری در جورجیا

پرونده‌ی رمان خانه

یادداشت دبیر- هنگامه مظلومی

تونی موریسون ــ اولین نویسنده‌ی زن سیاه‌پوستی که جایزه‌ی نوبل ادبی را به دست آورده ــ نماینده‌ی راستین ادبیات اقلیت است. تک‌تک آثارش بازتاب تجربه‌ی تلخ و عمیق و متناقضی است که زیستن در مقام اقلیت به بار می‌آورد. جهان داستان‌هایش جهان رنج‌هاست، جهانی مملو از تبعیض‌های نژادی و جنسیتی. جهانی به‌وسعت تاریخ بشریت که داغ خشونت بر پیشانی دارد. جهانی که می‌سوزاند و البته قهرمانانی که از خاکستر خویش برمی‌خیزند و انقلابی در وجودشان جوانه می‌زند. خانه واپسین رمان نویسنده است که تمامی مفاهیم پیش‌گفته را با نشانه‌ی خانه ادغام می‌کند و بدین ترتیب این نشانه را از معانی قالبی‌اش به‌عنوان پناهگاهی پایدار، به دور از خشونت و منفک از بستر اجتماعی خالی می‌کند و در شکل استعاره‌ای چندوجهی برمی‌سازد. چنین است که خانه در نگاه موریسون بدل به جایی می‌شود که از یک سو پر است از خشونت‌های آشکار و پنهان، پر از ملال که هویت و رؤیای ساکنانش را به غل و زنجیر می‌کشد و از سوی دیگر خاطره و تعلقی است که تن به فراموشی نمی‌سپارد.

در این پرونده، سحر سخایی و مریم کریمی فصلی از کتاب تونی موریسون: تخیل اخلاقی را که به رمان خانه‌ی وی اختصاص دارد به فارسی برگردانده‌اند ــ مطلبی که بر جنگ کره و استعاره‌ی ناهمگون خانه متمرکز است. فرزانه سکوتی، علاوه بر اینکه در یادداشتی به معرفی رمان از خلال خوانش شخصی خود دست زده است، مصاحبه‌ی بلندی از موریسون را نیز گزینش و ترجمه کرده است. ستاره نظری پارسا در مطلبش زندگی و کتاب‌های تونی موریسون را مرور کرده و دانیال حقیقی نیز گفت‌وگویی با میچکا سرمدی، مترجم کتاب، انجام داده است. همچنین مطلبی داریم از روزنامه‌ی گاردین که به دیده‌ی انتقاد به تمامی آثار موریسون، به‌ویژه همین رمان خانه، نگریسته است.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما