آژیر قرمز

پرونده‌ی رمان دیوار

یادداشت دبیر- رافعه رستمی

علیرضا غلامی نویسنده‌ی جوانی است با تجربه‌ی فراوان در روزنامه‌نگاری. اولین رمان او در حوزه‌ی ادبیات جنگ است. دیوار داستانی سرد و هولناک‌ است از دریچه‌ی نگاه پسربچه‌ای که دو روز از جنگ هشت‌ساله‌ی ایران و عراق را روایت می‌کند، روزگاری که صدای آژیر قرمز و بمباران به موسیقی رعب‌آور کوچه و خیابان تبدیل شده ‌است و جناز‌ه‌های تکه‌تکه و گورستان‌های شلوغ و سرمازده تصویرِ ثابتِ پشتِ پیشانیِ مردمانی است که بوی خون را تا سنگینیِ خواب‌های درهم‌شکسته‌شان حس می‌کنند. غلامی در رمان دیوار با انتخاب یک راویِ کم‌سن‌وسال و استفاده از نوع نگاه و انفعال عاطفیِ او در برابر وقایعی که می‌بیند می‌خواهد نگاهی دیگر به مناسبات زمان جنگ بکند ــ رویکردی که در اولین قدم معصومیتِ از ازل ثبت‌شده بر پیشانیِ کودکان را زیر سؤال می‌‌برد و در فضایی جنگ‌زده از این مفهوم آشنایی‌زدایی می‌کند. او رسالتش را تنها در بازگویی تصاویر تأثیرگذار و قصه‌ای پرآب‌وتاب نمی‌داند، بلکه، با نگاهی انتقادی و مستند‌گونه به خشونت ذاتیِ نهفته در فضای جنگ، اثری تأثیرگذار می‌آفریند.

در این پرونده میثم کیانی، حسین جوزانی، میلاد ظریف و آرش آذر‌پناه از منظرهای گوناگون به رمان دیوار پرداخته‌اند و نیلوفر انسان در مقاله‌اش در مورد جامعه‌شناسی ادبیات و جنگ نوشته. همچنین حمید بابایی گفت‌وگویی مفصل و خواندنی با علیرضا غلامی کرده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما