چمدان

پرونده‌ی رمان روایت هفتم (اولدوز طوفانی)

یادداشت دبیر- لیلا عطارچی

روایت هفتم نوشته‌ی اولدوز طوفانی در بیست‌وهشتمین نمایشگاه كتاب، اردیبهشت‌ماه 1394، در كنار دیگر آثار داستانی نشر نگاه عرضه شد. روایت هفتم سومین اثر از نویسنده‌ای است كه پیش از این رمان مرجانه را در سال 1385 و رمان خسروِ شیرین‌كش را در سال 1389 نوشته است. تفاوت این سه اثر بیش از هر چیز نشان می‌دهد كه طوفانی قصد داشته در روایت هفتم خود و مخاطبانش را به‌چالش بكشد. عبور از فضای رمنس با دغدغه‌هایی آشنا و خلق فضایی تیره و ماجراجو، پای‌بندی به قواعدی كه بعضی‌هایش به نویسنده تعلق دارد و بعضی از ژانر برآمده و هم‌چنین درهم‌تنیدن آدم‌هایی متفاوت با خواسته‌هایی ضد و نقیض و نگاه درونی و بیرونی به آن‌ها كارت‌هایی است كه طوفانی در بازی جدیدش با خوانندگان از آن‌ها به‌خوبی استفاده كرده است.

روایت هفتم داستان شش راوی، شش نگاه، شش زبان و كم‌تر از شش ساعت زمان است برای رسیدن به یك چیز: چمدانی از حرص و طمع و خشونت. سایه‌ی سنگین و سیاه شب، شلوغی باد و كرختی باران همه را در لانه‌های ریز و زنبوری‌شان فروبرده. كسی در كوچه‌های تنگ شهر بیدار نیست تا صدای فریاد تبهكارانی را كه با هم گلاویز شده‌اند، بشنوند. هر شب بهانه‌ای ا‌ست برای این شهر تا قربانی‌اش را بگیرد: امشب چه؟ روفیا بر دار می‌شود؟ كژال می‌رمد؟ یا نفس مهسا از شماره می‌افتد؟ نه، امشب سحر نمی‌شود.

در ‌پرونده‌ی رمان روایت هفتم مصاحبه‌ی محمدحسن شهسواری با نویسنده در مورد چگونگی‌ها و چرایی‌های نوشتن این رمان را می‌خوانیم. سه مطلب از نیلوفر انسان، اشكان نیری و حسن اجرایی داریم كه از زوایای متفاوتی به این اثر پرداخته‌اند. در مطلب «یك اثر و چند نگاه» چندین نویسنده و منتقد برشی كوتاه در مورد این رمان نوشته‌اند. ضمن تشكر از نویسندگان این مطلب، از علیرضا غلامی برای همكاری‌اش در جمع‌آوری این یادداشت‌های کوتاه سپاسگزاریم.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما