خون در رگ درخت

پرونده‌ی رمان روضه نوح

یادداشت دبیر- رافعه رستمی

روضه‌ی ‌نوح داستانِ نوح، پسر لیلا و یونس، است که ساعت ده و نیم صبح روز بیست‌وهفتم مهرماه 1366، به‌همراه سی‌ودو سرباز وظیفه، عازم جبهه می‌شود. اما این همه‌ی داستان نیست، این تنها خط اول رمان روضه‌ی نوح است. حسن محمودی در آخرین اثر خود زندگی نوح، شاگرداول مدرسه‌ی دیار نون، را بهانه‌ای قرار می‌دهد تا از مردمان دیاری بگوید که آسیب جنگ بر پیکره‌شان چنان بوده است که نویسنده در اعماق زندگی آن‌ها جنون را جست‌وجو می‌کند، جنونی که سرهای بریده‌ی جوانان دیار نون برای خانواده‌ها به‌همراه می‌آورند. اغراق نیست اگر بگوییم روضه‌ی نوح اتفاق جدیدی در ادبیات جنگ ایران است، چراکه نزدیک به سی سال از این جنگ گذشته اما جز تعداد اندکی در میان خیل آثار داستانی‌ای که در مورد این رویداد مهم تاریخی نوشته ‌شده‌اند نتوانسته‌اند سرپای خود بایستند. اما چه‌ چیز اهمیت روضه‌ی ‌نوح را در میان این قبیل آثار مشخص می‌کند؟ به‌کارگیری تکنیک‌های روایتی جهت ایجاد تعلیق در داستان، استفاده از خرده‌روایت‌های بسیار به‌قصد چند‌صدایی کردن متن، بازسازی جغرافیای تمثیلی و فاصله‌ گرفتن از بستر واقع‌گرایانه‌ی متن با نشانه‌هایی از افسانه و جادو در کنار نگاه و تفکر متفاوت نویسنده به جنگ هشت‌ساله‌ی ایران از مهم‌ترین ویژگی‌های اثر است. شاید به همین دلیل روضه‌ی نوح نه‌تنها موردتوجه مخاطبان قرار گرفته، بلکه منتقدان از زاویه‌های بسیار به تحلیل و بررسی آن پرداخته‌اند و البته که در این میان به‌علت تفکر ارزشی که همچنان بر ادبیات جنگ سایه انداخته حرف‌وحدیث‌های بسیاری در مورد نویسنده‌اش شکل گرفته است.

پرونده‌ی جدید سایت رمان پنجاه‌و‌یک با یادداشت‌هایی از هادی معصوم‌دوست، ستاره نظری پارسا، هادی تقی‌زاده و سروش مظفرمقدم، مقاله‌ای از حمید بابایی درباره‌ی ادبیات جنگ و گزارشی از بازتاب‌های روضه‌نوح در مطبوعات نوشته‌ی حنانه سلطانی به همراه گفت‌وگو با حسن محمودی به بررسی رمان روضه‌ی نوح می‌پردازد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما