نام تمام گربه‌ها شرودینگر است

پرونده‌ی رمان سارق چیزهای بی‌ارزش (پیام ناصر)

یادداشت دبیر- علیرضا رحیمی موحد

رمان سارق چیزهای بی‌ارزش در سال 93 به همت نشر مرکز منتشر شد. رمان حاضر باتوجه به تجربه‌های مشابهی که در این گونه‌ی داستانی طی سال‌های اخیر منتشر شده جذابیت‌های فرمی و محتوایی ویژه‌ای دارد.

داستان با ورود نویسنده‌ای به یک آپارتمان برای نگارش رمان جدیدش آغاز می‌شود. همزمان با ورود نویسنده و آغاز نوشتنش، رمانی توسط یکی از اهالی ساختمان در حال خوانده شدن است که می‌توان میان اتفاقات آن رمان و شخصیت‌هایش و رمان پیش روی خواننده ارتباطاتی یافت. البته این ارتباطات به شکلی ازپیش‌طراحی‌شده در داستان حضور نمی‌یابند و به واقع با روند روبه‌جلوِ خوانش، مخاطب متوجهِ عنصر تصادف می‌شود که اتفاقات رمان را به دوش می‌کشد نه طرحی منسجم و شبکه‌ای استدلالی. به تعبیری پویایی روایت، خواننده را ترغیب و تهییج می‌کند تا میان بافت خیالی و واقعی رمان حضور پیدا کرده و از همان صفحات آغازین مقاومتش در برابر متن شکسته شود. همچنین خواننده می‌تواند به یاری همین حرکت سیال و در هم شکستن ساختارهای ذهنی‌ و تعریفش از واقعیت که متن به او القا می‌کند در جای‌جای متن ظاهر شده تا متن دلخواهش را بنویسد. از این منظر رمان سارق چیزهای بی‌ارزش یک رابطه گفت‌وگومند میان مخاطب و نویسنده و شخصیت‌ها برقرار می‌کند تا بر هیجان خوانشش افزوده شود.

این پرونده با کمک دوستان عزیز هشو مرادی، کیمیا گودرزی و شهاب حسینی به سرانجام رسید که هر کدام نگاه خاص خودشان را به این رمان داشته‌اند.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما