سندرم جادو

پرونده‌ی رمان سال درخت

لیلا عطارچی- دبیر پرونده

«سندرم جادو» پرونده‌ای است برای رمان سال درخت، رمانی با راوی شگفت که تاریخ زوال یک خاندان را نقل می‌کند. این خاندان به واسطه‌ی نفرینی که در انتهای رمان به دست پریسا، یکی از بازماندگانش، شکسته می‌شود محکوم به نابودی است. پویا سندرم داون دارد و بازمانده‌ی دیگر این خاندان است. نفرین، طلسم، دعا و تمام علوم فراطبیعی در این رمان فراخوانده می‌شوند تا در انتها انکار شوند. پویا و پریسا هیچ‌کدام صدای راوی‌ای را که خطاب‌شان می‌کند تا داستان را برای‌مان بگوید نمی‌شنوند، چون چند ماهی است که از مرگ راوی، برادر آن‌ها، می‌گذرد.

ضحی کاظمی، نویسنده‌ی پُرکار این اثر، پیش از این دو رمان و یک مجموعه‌داستان چاپ کرده و رمان دیگری در دست چاپ دارد. سابقه‌ی ادبی این نویسنده‌ی جوان به یک دهه نمی‌رسد، اما داستان‌ها، یادداشت‌ها و نقدهای فراوانی در مجلات، روزنامه‌ها و نشریات الکترونیکی منتشر کرده. این حجم کار تنها دلیل غبطه خوردن دیگران به او نیست؛ بلندپروازی او در نوشتن سال درخت نیز به‌تنهایی تحسین بسیاری از مخاطبان را برانگیخته است. فاصله‌ی این اثر با دیگر آثار نویسنده و آثار هم‌رده‌اش بهانه‌ای است برای پرداختن ما به آن.

در این پرونده، مصاحبه‌ی محمدحسن شهسواری را با ضحی کاظمی می‌خوانیم. نقد‌های علیرضا رحیمی موحد و نسترن مروجی دریچه‌ای تازه بر این اثر می‌گشایند. یادداشت مریم کریمی مروری است بر همه‌ی آثار این نویسنده و جایگاه این رمان را در مقایسه‌ی با بقیه‌ی آثارش نشان می‌دهد. حنانه سلطانی گزارشی از بازتاب‌های وسیع رمان سال درخت در مطبوعات تهیه کرده و ما را با نظرهای مختلف در مورد این رمان آشنا می‌کند. در گزارش جلسه‌ی نقد و بررسی رمان سال درخت در مرکز فرهنگی شهرکتاب، نظرات منتقدان شرکت‌کننده در این نشست را می‌خوانیم.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما