کت سبز، چشم‌های سرخ

پرونده‌ی رمان سایه‌های مدام (نیلوفر انسان)

یادداشت دبیر - لیلا عطارچی

شیدا، راوی رمان «سایه‌های مدام»، دختری سی‌ودوساله و مترجم است که همسرش او را شریک بازی چک‌هایش کرده، بدون این‌که او بداند یا بخواهد. او مانده و خروارخروار بدهی و کرورکرور طلبکار؛ ‌نه رسم بازی را می‌داند و نه گریزی دارد از چاهی که در آن افتاده و نه می‌تواند باور کند کسی که این‌چنین دوستش می‌داشته رهایش کرده و باید خودش خودش را از این گودال برهاند. این دومین حفره‌ی زندگی‌اش است. اولین حفره ارمغان مهم‌ترین مرد کودکی‌اش است: پدری‌ که خاطراتش پراکنده در ذهن او زنده می‌شود، به قدری زنده که پدر را «تو» خطاب می‌کند و گذشته را همچون امروز زندگی می‌کند. تصمیمش برای چگونگی عبور از همه‌ی این مصائبش نقطه‌ی پایان را بر «سایه‌های مدام» می‌گذارد.

«سایه‌های مدام» اولین رمان نیلوفر انسان است، نویسنده‌ای که نام او را در جوایز متعدد ادبی داستان‌کوتاه بارها و بارها شنیده‌ایم. نیلوفر انسان علاوه بر مترجمی زبان انگلیسی، مدرک کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی را در کارنامه‌ی خود دارد. هم داستان‌ها و هم مقالات تألیفی و ترجمه‌ای او را می‌توان در مطبوعات جست و بی‌راه نیست اگر نیلوفر انسان را روزنامه‌نگار،‌ مترجم و نویسنده‌ای توانمند بنامیم.

در «کت سبز چشم‌های سرخ»، پرونده‌ی رمان «سایه‌های مدام»، نقدی تحلیلی از سبک و شگردهای این رمان را به قلم حامد نعمتی می‌خوانیم. یادداشت‌های لاله فقیهی، آرش محمودی و نگار محقق دریچه‌ای به جهان این رمان می‌گشایند و مصاحبه‌ی محمدحسن شهسواری با نویسنده ما را بیش‌تر با او و نگاهش آشنا می‌کند. ضمن تشکر از همه‌ی عزیزانی که ما در گردآوری و تهیه‌ی مطالب همراهی کرده‌اند، شما را به خواندن این پرونده دعوت می‌کنیم.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما