مرحمت فرموده ما را مِس کنید

پرونده‌ی رمان «طلابازی» (امیرحسین شربیانی)

دبیر پرونده: نیلوفر اِنسان

«طلابازی» داستان پیمانی است که میان شخصیت اصلی داستان، که اتفاقاً نام او هم پیمان است، و پدربزرگش، باباجیلی، بسته شده است. پیمان می‌خواهد گذشته‌ی باشکوه خانوادگی‌شان را باز هم زنده کند، گذشته‌ای که برای او یادآور اصالت است. این اصالت در پیوند با اصل یا بدل بودنِ جواهراتی که در طلافروشی خانوادگی پیمان وجود دارد و یا در دست دیگران می‌بیند این مفهوم را به مرکزی‌ترین تِم داستان بدل می‌کند. داستان از یک روز کاملاً اتفاقی آغاز می‌شود، روزی در یکی از بحرانی‌ترین روزگار خانواده‌ی زرافشان. در یک بازه‌ی زمانی هفده‌روزه پیش می‌رود و در این هفده روز خواننده شاهد تلاش پیمان برای حفظ پیکر نیمه‌جانِ اصالت خانوادگی زرافشان است. این موضوعِ اصلی رمان است، اما شخصیت اصلی آن در این هفده روز کشمکش‌ها و بحران‌های روحی و بیرونی دیگری را هم پشت سر می‌گذارد. درگیری اصلی او با پدری قمارباز است که بعد از ویران‌کردن گذشته‌ی باشکوه، دنبال خوشبختی در قمار است.

امیرحسین شربیانی، نویسنده‌ی این رمان، مدیر سایت ادبیِ دوشنبه است که یکی از سایت‌های قدیمی در حوزه‌ی ادبیات است. او پیش‌تر به انتشار رمان «کوچه‌ی پشتی» نیز اقدام کرده بود که موفق به دریافت مجوز چاپ از وزارت ارشاد نشد؛ به این ترتیب، «طلابازی» نخستین رمان منتشرشده‌ی او محسوب می‌شود. هم‌چنین، در کارنامه‌ی ادبی این نویسنده، ده سال داستان‌نویسی جدی و حضور مستمر در فضای مجازی ادبی نیز به‌چشم می‌خورد.

در پرونده‌ای که پیش رو دارید، لیلی مجیدی در نوشته‌ی خود به بررسی و تحلیل شخصیت‌های داستان پرداخته است. نیلوفر انسان از منظر ساختارگرایی نگاهی بر «طلابازی» انداخته. حنانه سلطانی از بازتاب مطبوعاتیِ رمان «طلابازی» در مطبوعات و رسانه‌های اینترنتی گزارش داده است. مصاحبه‌ی فرهاد خاکیان دهکردی با امیرحسین شربیانی نیز بخش پایانی این پرونده است. شما را به خواندن این پرونده دعوت می‌کنیم.

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما