شیدایی در سگ‌دانی

پرونده‌ی رمان عاشقی به سبک ون‌گوک

یادداشت دبیر- علیرضا رحیمی موحد

در عاشقی به سبک ون‌گوک راوی یا همان البرز شخصیتی است که در آغاز رمان به خاطر عشقش به نازلی خودش را درون سگدانی محبوس کرده تا برای او اخباری از پدرش بیاورد. همین چشم‌اندازِ محدودِ دهانه‌ی سگدانی در آغاز حدود زاویه‌ی دید او را نسبت به پیرامون و عشقش به نازلی را نشان می‌دهد. البرز نقاشی را آموخته و تنوع سبک‌ها را خوب می‌داند، ولی هنوز قلم‌مویش نقشی از هویتش را نقاشی نکرده. نقاشی می‌کشد، زیرا نازلی هم دستش به رنگ و طرح و بوم آشناست و از همه مهم‌تر لنگ‌بودنش را پشت دنیای نقاشی‌شده‌اش پنهان نگه می‌دارد. اما در فصل‌های بعدی است که پوست از خودش برمی‌دارد و بوم نقاشی‌اش را رو به اجتماع می‌گذارد تا حرکت جمعی و تحولی را به رنگ و طرح دربیاورد و ... .

عاشقی به سبک ون‌گوک در سال 93 به همت انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است. رمان پیش رو زبانی در خور توجه دارد که به‌خوبی توانسته ذهنیت‌های پیچیده‌ی راوی را روایت کند. بخشی از تاریخ معاصر ایران نیز بر دوش این روایت قرار دارد. در این پرونده، علیرضا رحیمی موحد، ابراهیم اکبری دیزگاه، سید وحید جمالی و محبوبه فمی تفرشی هر کدام از زاویه‌ای به نقد این اثر پرداخته‌اند. حنانه سلطانی از بازتاب‌های این رمان در نشست‌ها و دیگر نقدها گزارشی تهیه کرده. گفت‌وگو با محمدرضا شرفی خبوشان هم پایان‌بخش این پرونده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما