آفتاب بی‌امان

پرونده‌ی رمان فصل مهاجرت به شمال

یادداشت دبیر- هنگامه مظلومی

فصل مهاجرت به شمال اثر مشهور و درخشان نویسنده‌ی معاصر سودانی، طیب صالح است. رمان در سال 1390 با ترجمه‌ی رضا عامری و به‌همت نشر چشمه با عنوان موسم هجرت به شمال به بازار آمد که البته اکنون چاپش به اتمام رسیده. نشر پوینده نیز یک سال بعد کتاب را با ترجمه‌ی مهدی غبرایی و با نام فصل مهاجرت به شمال منتشر کرد.

حال که این پرونده به انجام رسیده، خوشحالیم کتاب طیب صالح را برگزیدیم، چراکه فصل مهاجرت به شمال، جدای از ظرافتش در روایت، نمادپردازی‌های هوشمندانه و توصیفات طبیعی سحرانگیزش، رمانی است با مضمونی آشنا برای ما: تقابل غرب و شرق و حتی بیش از آن تقابل ما با سنت و فرهنگی که درش بالیده‌ایم، با اتاق‌های تاریک ناخودآگاه‌مان و با امیال‌مان. کتاب دو شخصیت اصلی دارد: راوی و مصطفی سعید که هر دو تحصیل‌کردگان فرنگ‌اند و بازگشتگان به وطنی که دیگر با آن تجانسی ندارند. از این حیث، رمان به‌معنای واقعی کلمه تصویری است از گیر افتادن در برزخ میانه، چیزی که ما خوشبینانه در ایران می‌خوانیم جامعه‌ی درحال‌گذار.

برای این پرونده، مریم کریمی مطلبی از نیویورکر را به فارسی برگردانده است، سحر سخایی یادداشتی از مجله‌ی الجدید و فرزانه سکوتی متنی را که به ادبیات جهان سوم و بحث تمثیل اختصاص دارد ترجمه کرده‌اند. همچنین متن ترجمه‌شده‌ی دیگری داریم در باب وجوه اشتراک و افتراق صالح و کنراد. با هردوی مترجمان اثر گفت‌وگویی درباره‌ی ادبیات عرب و خود رمان انجام داده‌ایم و در آخر اینکه ستاره نظری پارسا، امل نبهانی، فرزانه سکوتی و هوده وکیلی لطف کرده و هریک یادداشتی در مورد فصل مهاجرت به شمال نوشته‌اند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما