مصائب اسکناس‌باز

پرونده‌ی رمان فیل‌ها

یادداشت دبیر- رافعه رستمی

فیل‌ها تازه‌ترین رمان شاهرخ گیوا (مرزوقی) است. این رمان را انتشارات ققنوس در سال 93 منتشر کرده است. گیوا در تازه‌ترین اثرش کوشیده شخصیت غریبی ــ فیروز جناه ــ خلق کند که شیفته‌ی اسکناس‌ها و نوشته‌های روی آن‌هاست. به‌نظر فیروز، هرکدام از این نوشته‌ها داستانی دارند از عشق‌های ناکام و دردهای فراوان و او نه مجموعه‌دار اسکناس و سکه که گویی «کلکسیونر رنج‌ها» است. او خود روزگاری کارمند چاپخانه بوده و با شیوه‌ی تولید اسکناس به‌خوبی آشناست.

داستان با دو نظرگاه روایت می‌شود: یکی روایت اول‌شخص فیروز جناه و دیگری منظر سوم‌شخص نزدیک به ذهن فیروز. تکه‌های از داستان از هر دو منظر روایت می‌شود، بی‌آن‌که تفاوتی در رویداد وجود داشته باشد. انتخاب چنین شیوه‌ای برای روایت و کارکردش محل بحث برخی منتقدان بوده است.

در پرونده‌ی رمان فیل‌ها با عنوان «مصائب اسکناس‌باز»، گفت‌و‌گویی کرده‌ایم با نویسنده‌ی کتاب درباره‌ی جنبه‌های گوناگون اثرش. ضمن این‌که ستاره نظری پارسا، حسین اسدی جوزانی و حمید بابایی درباره‌ی این رمان نقدهایی نوشته‌اند.

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما