آزمون جسارت

پرونده‌‌ی رمان لك‌نت (امیرحسین یزدان‌بد)

لیلا عطارچی- دبیر پرونده

شايد كلمه‌ی «جنجال‌برانگيز» صفت مناسبی براي «لك‌نت» نباشد، اما اين اثر به عنوان اولين رمان يك نويسنده چندان هم بی‌سروصدا نبوده است. امیرحسین یزدان‌بد، نويسنده‌ی لك‌نت، با مجموعه داستان «پرتره‌ی مرد ناتمام» وارد دنیای ادبیات شد و با نخستين حضور جدی توانست جایزه‌ی گلشیری و جایزه‌ی گام اول را از آن خود کند. این روزها بعضی او را نویسنده‌ای جدی، جسور و جاه‌طلب می‌شناسند و بعضی اثرش را به شدت مورد انتقاد قرار مي‌دهند، همه‌ی این‌ها بهانه‌ای شد برای پرداختن به این رمان.

این پرونده با گزارشی از بازتاب‌های لک‌نت در سایت‌ها و مجلات آغاز می‌شود و با سه یادداشت از علیرضا موحد، نازنین جودت و هوده وکیلی که رمان را از زوایای مختلف بررسی می‌کنند پی گرفته می‌شود. گزارش جلسه‌ی نقد رمان لک‌نت در مؤسسه‌ی فرهنگی شهرکتاب آخرین بخش پرونده است.

تلاش کردیم گفت‌وگویی هم با نویسنده داشته باشیم که به نتیجه نرسید. پاسخ‌های یزدان‌بد آن قدر کوتاه بود که آن نوشته را از فرم گفت‌وگویی جذاب خارج می‌کرد. خود یزدان‌بد در این باره گفت: «موضوع بدخلقی یا غرور (و به قول قدیمی‌ها مُقَمپَز بودن) من نیست. مشکل این‌جاست که اساساً حرف زدن را زیادی می‌دانم.» و بعد توضیحاتی داد درباره‌ی بی‌علاقه بودنش به گفت‌وگو، درباره‌ی رمانش و نگاهی که اساساً به مسئله‌ی نوشتن دارد که تصمیم گرفتیم آن توضیحات را به عنوان یادداشت نویسنده و به جای گفت‌وگو منتشر کنیم. یادداشت یزدان‌بد بسیار گویاست و نمایانگر جاه‌طلبی‌های نویسنده‌ای که رمان اولش به قول خودش «آزمون جسارت و بلندپروازی بوده؛ مکاشفه‌ای به بهای خطرکردن فارغ از نتیجه.»

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما