صداهای جهان بی‌صدا

پرونده‌ی رمان ماهو (منیرالدین بیروتی)

یادداشت دبیر- علیرضا رحیمی موحد

رمان ماهو با آزادی هیراد، استاد دانشگاه، از زندان و گم‌شدن ماهو، معشوقه‌اش، آغاز می‌شود. از همان فصل‌های آغازینِ جست‌وجوگری شخصیت اصلی برای پیداکردن ماهو، کندوکاو درونی وی نیز مسیری مشخص در داستان طی می‌کند. این رمان متنی دیالوگ‌محور است با تنوع صداهای مختلف که هر یک نماینده‌ی تفکر و نگاهی منحصر به خودشان به جهان بوده تا از پس نگاهشان نوری بر آن افکنده باشند در جهت معرفت از پیرامونشان. صداهای فلسفی، عرفانی و عمل‌گرایانه تا مادی‌گرایی گفتمان‌های حاضر در متن هستند تا مخاطب بتواند خوانش یک رمان با چند صدای متفاوت را تجربه کند. از ویژگی‌های برجسته‌ی این رمان پرداخت جزئی‌نگرانه به فضاهای دانشجویی و تنش‌های حاصل از تضارب آرای این اجتماع کنشمند، درگیری‌های عاطفی و مادی زیر نگاه تند بی‌اعتمادی در خانواده و اجتماع است.

ماهو، پس از چهار درد (1384) و سلام مترسک (1388)، سومین رمان منیرالدین بیروتی است که پاییز 1394 به همت انتشارات نیلوفر منتشر شد.

در این پرونده، دکتر شهاب حسینی از منظر فرمالیستی و وحید جمالی از منظر چندصدایی باختین متن را مورد خوانش قرار داده‌اند تا جنبه‌های دیگری از متن به روی خوانندگان گشوده شود. نقدی با محوریت چندصدایی و گفت‌وگو با منیرالدین بیروتی دیگر بخش‌های پرونده‌اند. شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما