مأمن عریانی‌ها

پرونده‌ی رمان مجمع‌الجزایر اوریون (رؤیا دستغیب)

یادداشت دبیر - علیرضا رحیمی موحد

«مجمع‌الجزایر اوریوني نوشته‌ی رؤیا دستغیب در سال 94 توسط نشر افق منتشر شده است. مجمع‌الجزایر اوریون عنوان مکان برساخته‌ای است که مخاطب همراه با شخصیت رمان در هر فصل در دریای مواج تصاویر رؤیاگون و خیالی به سمت آن پیشروی می‌کند. در واقع خیال و واقعیت آستانه‌ای می‌شود تا مخاطب را به تعلیقی دعوت کند که همانا آگاهی از مکانیت آنجاست. در ادامه مخاطب به تدریج با ماهیت مجمع‌الجزایر اوریون آشنا می‌شود. ماهیتی که اوریون را با فراقانون‌ها و فرازبان معرفی می‌کند تا خواننده امکان تجربه‌ی دنیایی فراتر از واقعیت را داشته باشد. دنیائی که در آن تخطی و افراط نتیجه‌ی خود قانون است و نه چیزی بیرون از آن. بنابراین مجمع‌الجزایر اوریون به قول راوی‌اش آنجاست که نشانه‌ها و علامات بی‌معنی‌اند. درون متن، قوانین و بازی‌ها مدام جای یکدیگر می‌نشینند، همین‌طور شخصیت‌ها و مکان‌ها و حتی اشیا این جانشینی را تا حدی تجربه می‌کنند که خواننده‌ی متن هم بتواند خودش را آزادانه در وضعیت‌های جدید بگذارد و در نتیجه آزادی بی‌قید و شرطی را درون این موقعیت خیال‌انگیز تجربه نماید.

در این پرونده عبدالعلی دستغیب، سید وحید و جمالی و علیرضا رحیمی موحد هر کدام از زاویه‌ای به متن نگریسته و آن را کاویده‌اند. گفت‌وگو با رؤیا دست‌غیب هم بخش دیگری از این پرونده است که آن را می‌خوانید.

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما