شب‌نشینی با فیل، در تاریکی

پرونده‌ی رمان «مرغان شب»

هنگامه مظلومی- دانیال حقیقی، دبیران پرونده

به نظر می‌رسد چندی است توجه ادبیاتی‌ها به رمان پلیسی و ژانر جنایی جلب شده. درباره‌ی این ژانر مطالب جور و واجور در مجلات و سایت‌ها منتشر شده‌اند، خیل جدیدی از ترجمه‌ها به بازار کتاب آمده‌اند و حتی نویسندگان وطنی داستان‌هایی در این ژانر نگاشته‌اند. بعدها شاید از این رخدادها به‌مثابه‌ی چرخشی در فضای ادبیات ایران یاد شود. اکنون اما سایت رمان پنجاه‌و‌یک بر آن شده با این نسیم همراه شود و برای این کار چه کسانی بهتر از پیر بوالو و توماس نارسژاک که آثار متعدد و ماندگاری را در طول چهل سال همکاری‌شان منتشر کردند و امکانات جدیدی را به ادبیات پلیسی فرانسه افزودند؟ مرغان شب رمانی غیرخطی و خواندنی است از این دو نویسنده‌ی پرکار که داستان عشقی سوزان را در سال‌های محبوبیت اندیشه‌های چپ‌گرایانه در فرانسه پی می‌گیرد.

در این پرونده،‌ یادداشتی کوتاه از روزنامه‌ی ایندیپندنت به فارسی برگردانده شده. مصاحبه‌ای با عباس آگاهی، مترجم کتاب، انجام شده و حافظ خراسانی نیز گفت‌وگویی با توماس نارسژاک را از فرانسه به فارسی برگردانده. سحر سخایی در یادداشتش رمان را عطف به مفهوم نسبیت بازخوانی کرده و مطلب «کوچ‌نشینان...» نیز رد پای استعاره‌ی ایمان را در مرغان شب جسته. همچنین مطلبی داریم درباره‌ی کلیشه فاتال در ژانر نوآر و گفت‌وگویی کوتاه با سالار عبدو در باب همین ژانر.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما