علائم یک سندروم

پرونده‌ی رمان «من آلیس نیستم ولی اینجا خیلی عجیبه» نوشته‌ی فرید حسینیان تهرانی

یادداشت دبیر – حسین فعله‌گری

در رمان «من آلیس نیستم ولی اینجا خیلی عجیبه» با شخصیتی مواجهیم که به سندرمی نادر مبتلاست و همین امر باعث می شود جهان را به گونه‌ای متفاوت با دیگران ببیند. این مسئله باعث شده که در فرم اثر با یک به‌هم‌ریختگی ظاهری مواجه باشیم که این به‌هم‌ریختگی از فرد شروع می‌شود و به خانواده و بعد اجتماع سرایت می‌کند و ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کند.

فرید حسینیان تهرانی با شالوده‌شکنی متون قبلی و دست‌کاری کردن اجزای مختلف، روایتی جدید می‌سازد و در فصل‌هایی مثل فصل «سوپ رزماری و دمی لاله»، با آوردن چند اسم واقعی و ساختن محیطی که برای مخاطب آشناست، طوری داستان خودساخته‌اش را روایت می‌کند که هرکسی را درباره‌ی صحت وقوع این حوادث ممکن است به اشتباه بیندازد. در فصل‌های دیگر هم ارجاع به آدم‌ها، کتاب‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، تاریخ و... را می‌توان دید، ارجاع به المان‌هایی از خاطرات جمعی که حسینیان با تغییر ماهوی آن‌ها روایتی جدید از آن‌ها ارائه می‌کند.

فرید حسینیان تهرانی نویسنده‌ای جوان اما پرکار است. مجموعه‌شعر سپید «دارم خیال می‌کنم!» (نشر سرواد، 1378)، مجموعه‌شعر سپید «ساده‌ترین حرف‌هایت را بزن!» (نشر آهنگ قلم، 1390)، مجموعه‌داستان «از اول دو سانتی کج بود» (انتشارات نیستان، 1390)، رمان «زنِ درون آل پاچینو» (انتشارات کتاب نیستان، 1392)، ترجمه‌ی اشعار جیمز جویس با عنوان «موسیقی مجلسی» (انتشارات هرمس، 1394) و مجموعه‌داستان «مینی مال من» (انتشارات او، 1395) از آثار او هستند. «من آلیس نیستم ولی اینجا خیلی عجیبه» رمانی است که در سال 1394 به همت نشر هیلا منتشر شده است.

در این پرونده یادداشت‌هایی از فاطمه زنده‌بودی، آرش محمودی و سروش چیت‌ساز، هرکدام از زاویه‌ای، رمان فرید حسینیان تهرانی را کاویده‌اند. گزارش جلسه‌ی رونمایی کتاب، که 20 آذر 95 و با حضور حسن محمودی و مهدی یزدانی خرم در شهر کتاب پاسداران برگزار شده است، بخش دیگری از این پرونده است که زحمت آماده‌کردنش با صحرا رشیدی بوده است. در پایان گفت‌وگوی هادی تقی‌زاده با نویسنده را می‌خوانید. پرونده‌ای جذاب و خواندنی برای رمانی عجیب و غریب... بفرمایید.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما