ملالی نیست جز دوری‌ات

پرونده‌ی رمان نامه‌ی نانوشته (ابراهیم دمشناس)

یادداشت دبیر - علیرضا رحیمی موحد

رمان نامه‌ی نانوشته در سال 1394 به همت نشر بوتیمار منتشر گردید. روایتی درباره‌ی جنگ در مناطق جنوبی کشور است. راوی طی نامه‌ای برای فرزندش، اسحاق، روایتی را پیش روی مخاطبش قرار می‌دهد که طی آن تجربه‌اش از روزهای اول نوشتن و اتفاقاتی را که نوشتن در مسیر زندگی‌اش قرار می‌دهد روایت می‌کند. در واقع، رمان یک خودنوشت مطول است با رویکردی نامه‌نگارانه. راوی می‌خواهد تجربه‌اش از نوشتن را به پسرش منتقل کند و در این راستا هویت قومی و زبانی و فرهنگی‌اش را هم در قالب آن به پسرش، که خواننده نیز در آن مشارکت دارد، معرفی می‌کند. از جذابیت‌های رمان زبان پیشنهادی آن است که تلفیقی است از کلمات بومی و نحو نامنظمی که با انواع صنایع ادبی آراسته شده و هم‌چنین آشنایی‌زدایی‌ها از گزاره‌های مرسوم و توصیفات بر ادبیت آن افزوده است.

در این پرونده نقد/گفت‌وگوی احمدابوالفتحی را با نویسنده و یادداشت‌هایی از علیرضا رحیمی موحد و کیمیا گودرزی را در نقد و معرفی این اثر می‌خوانید. یکی از مؤلفه‌هایی که در تمام نقدها و گفت‌وگوها بدان اشاره شده است، زبان ویژه‌ی رمان است. برای آشنایی بیشتر با زبان ویژه‌ی اثر بخش‌هایی از آن را هم می‌خوانید.

ابراهیم دمشناس در سال ۱۳۵۱ در رامشیر (استان خوزستان) متولد شده است. دانش‌آموخته‌ی زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ارشد و مدرس ادبیات است. تا ۱۳۸۳ ساکن ماهشهر بوده و سپس به کرج مهاجرت کرده است. نهست (نشر نیم‌نگاه، ۱۳۸۲)، دل و دلبری (بازنویسی خسرونامه‌ی عطار، نشر ویدا، ۱۳۹۲) و اندوهان اژدر (نشر روزنه، ۱۳۹۴) از آثار منتشرشده‌ی او هستند. بد نیست یادآوریِ این‌که نهست در چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی گلشیری (به طور مشترک با چهار درد) به عنوان بهترین مجموعه‌داستان اول سال معرفی شده است.

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما