وقت عروسی گرگ‌ها

پرونده‌ی رمان وارونگی

لیلا عطارچی- دبیر پرونده

در سفیدی محدود بین دو دیوار تنگ و تاریک، روی جلد رمان «وارونگی» نوشته‌ی عطیه راد، این جمله خودنمایی می‌کند: «صبح چهاردهم آبان، وسط عروسی گرگ‌ها یک آن تصمیم گرفتم...»

به نظر می‌آید همین یک جمله برای به دام انداختن مخاطب کافی باشد. مخاطبی که پس از خواندن مجموعه‌داستان «حالا من یک کلاه قرمز آفتابی دارم» از همین نویسنده، اکنون با اولین تجربه‌ی رمان‌نویسی او مواجه است.

عطیه راد که با پردازش مجموعه داستان خود در فضا‌های متنوع، با سوژه‌های ناب و کاراکتر‌های زیاد و به یادماندنی، ظهور نویسنده‌ای توانا را به بسیاری از مخاطبان جدی ادبیات نوید داده بود، سه سال بعد در زمستان 1393 با انتشار وارونگی نشان داد نويسنده‌اي نيست كه خود را در يك قالب ببندد. راد موقعيت تثبيت شده‌ی خودش را به چالش مي‌كشد و به پيش مي‌رود.

در وارونگی، نویسنده با زبانی شیرین و بومی، حکایت زندگی و دغدغه‌های «افسانه» را بازگو می‌کند. افسانه به بهانه‌ي ناپديد شدن عشق روزگار پيشين‌اش در فضا‌ها و محله‌های شهرش، کاشان، قدم می‌زند و هم‌زمان با سرک کشیدن به محله‌های قدیمی، گذشته‌اش را می‌کاود. تصویر کاشان به قلم این نویسنده هويتي مستقل از شهر مي‌يابد، گويي اين تصوير، رنگی جدید به هویت رنگارنگ این شهر اضافه می‌کند.

در «وقت عروسي گرگ‌ها» علی غبیشاوی، نیلوفر انسان، میثم خیرخواه و حسن اجرایی با یادداشت‌ها و نقدهای خود، از زوایای مختلف به وارونگی پرداخته‌اند. گزارش جلسه‌ی نقد و بررسی این رمان در شهرکتاب، ما را با نظرات متنوع مخاطبان مواجه می‌کند. گفت‌وگوی محمدحسن شهسواری با عطیه راد و یادداشت نویسنده با عنوان «مدار صفر درجه روي انبوه رژلب‌ها» بخش‌های ویژه‌ی پرونده است برای آشنایی بیشتر با خالق «وارونگی». ماریه مرادی هم زحمت ویراستاری مطالب را کشیده. حالا وقت عروسی گرگ‌هاست.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما