هیپی وارد بورس می‌شود

پرونده‌ی رمان پول و زندگی (امیل زولا)

یادداشت دبیر- دانیال حقیقی

امیل زولا در ایران بیشتر با کتاب ژرمینال و قائله‌ی «من متهم می‌کنم» شناخته می‌شود و این نشانگر آن است که احتمالاً همیشه مخاطبان در اینجا، نگاهی سیاست‌زده و ایدئولوژیک به او داشتند و تنها دلیل اهمیت زولا در میان روشنفکران ایرانی دقیقاً همین است. وگرنه رویارویی با سبک زولا، امروز روز، چیزی جز تمرین برای سرخوردگی نیست.

پول و زندگی اما در کنار طویل بودنش جذابیتی ویژه دارد و آن هم شخصیت ساکار است. مردی در حال پا گذاشتن به دوران پیری که با تمام قوا می‌خواهد از باقی‌مانده‌ی جوانی استفاده کند و به آرزوهایش برسد. روحی سرکش دارد و یک رؤیابین حرفه‌ای است. من دوست دارم فکر کنم او کم‌وبیش، خود زولاست؛ با همان شرارتی که او را مجاب می‌کرده این رمان‌های قطور و پر از روانشناسی شخصیت‌ها و قضاوت را بنویسد.

این پرونده تمرینی است برای خواندن یک اثر کلاسیک و تلاشی برای نزدیک شدن به جهان امیل زولا. آروین آبدرم نگاهی انداخته به زندگی و آثار زولا و همچنین مقاله‌ای از دیوید درک را با محوریت نامه‌ی سرگشاده‌ی زولا به فلیکس فوره، رئیس‌جمهور وقت فرانسه ترجمه کرده است. در یادداشتی پول و زندگی را با محوریت فلسفه‌ی پول اثر گئورگ زیمل بررسی کرده‌ایم. ترجمه‌ی گفت‌وگویی با امیل زولا که وحید جمالی زحمتش را کشیده و گفت‌وگو با علی‌اکبر معصوم‌بیگی از بخش‌های جذاب پرونده است که در شناخت امیل زولا و جهان داستانی او کمک‌حال است. بفرمایید...

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما