زندگی در چند پاراگراف

پرونده‌ی رمان پیاده‌روی در ته دنیا (مهدی جعفری)

یادداشت دبیر - علیرضا رحیمی موحد

رمان پیاده‌روی در ته دنیا روایت راوی‌ای است که زندگی را در انتهایی‌ترین نقطه‌اش در حال تجربه‌کردن است. در رمان سفری رخ می‌دهد. این سفر در کشمکش میان او و بیرون و گاهی هم با درونش شکل می‌گیرد. در این سفر، که زندگی گذشته‌اش را هم در آن می‌گنجاند، لحظات تأثیرگذاری وجود دارد که حاصل تناقض‌های زندگی راوی است، تناقضاتی که از عشق او تا واردشدن به حیطه‌های خلافکاری و دزدی و قتل است. در این رمان، که فیش‌برداری‌های پشت هم از یک زندگی پرفراز و نشیب است، این قطعات روایی کوتاه توانسته‌اند به یک کلیت منسجم برسند. پیاده‌روی در ته دنیا مخاطب را با واقعیت سرسخت و انعطاف‌ناپذیر زندگی مواجه می‌کند که بدون هیچ طنزی در زبان و موقعیت‌ها زندگی را نه یک چالش بلکه بحرانی نشان می‌دهد که انحطاط پیش روی این بحران را هم به‌تصویر می‌کشد.

مهدی جعفری متولد 1353 است. مجموعه‌داستان تیره‌تر از رنگ شفاف مارمولک‌ها (رخشید، 1385) و سوار بر اسب مرده (افق، 1393) آثار قبلی او هستند. این پرونده به پیاده‌روی در ته دنیا، آخرین اثر مهدی جعفری، می‌پردازد که در سال 95 به همت نشر نیماژ منتشر شده است. یادداشت‌هایی از هادی تقی‌زاده، مجتبی فیلی و علیرضا رحیمی موحد، هر کدام از زاویه‌ای متفاوت به جهان این رمان می‌نگرند. بریده‌ای از رمان و گفت‌گوی دکتر فرشید سادات‌شریفی با مهدی جعفری هم از دیگر بخش‌های این پرونده هستند.

 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما