نقشه‌ی شهر روی میز جنگ

پرونده‌ی رمان یزله در غبار (علی صالحی)

یادداشت دبیر- علیرضا رحیمی موحد

رمان یزله در غبار در سال 1393 به همت نشر ثالث منتشر گردید. در این رمان، تعدد راویانی را می‌توان شاهد بود که هر یک روایت قطعه‌ای از جنگ را بر عهده دارند و پیش‌برنده‌ی آن‌اند. از ویژگی‌های بارز رمان فضاهای خاص آن است که مخاطبش را در وضعیتی بینابین میان خیال و واقعیت قرار می‌دهد و هر چه به پایان نزدیک می‌شود، بر شدت این فضاسازی افزوده می‌شود. از طرفی روایات پراکنده‌ی آغازین رمان در فصول پایان به یک جمع‌بندی نزدیک می‌شوند. با توجه به این‌که پایان‌بندی داستان نتیجه‌گیری نداشته و همواره این قطعات روایی از سرگذشت راویان و تبعات جنگ را می‌توان به آن افزود، از این منظر اثری گشوده و گسترش‌پذیر است. از وحید جمالی و کیمیا گودرزی، که در شکل‌گیری پرونده یاری‌رسان بوده‌اند و همچنین از صحرا رشیدی که زحمت پیاده‌سازی صوتِ جلسه‌ی نقد یزله در غبار را کشیده است، قدردانی می‌کنم.

علی صالحی، نویسنده‌ی رمان یزله در غبار، متولد 1347 در شهرستان بوشهر و فارغ‌التحصیل رشته‌ی دندان‌پزشکی در سال 1376 از دانشگاه تهران است. کارنامه‌ی ادبی او به این شرح است: رمان کولی عاشق (1380)، لکه‌های گل (1385)، مسئله زن‌ها بودند (1387)، مجموعه داستان پاس عطش (1392) و یزله در غبار (1393).

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما