ندیدن خوی قوی سیاه

پرونده‌ی کتاب «جمهوری جهانی ادبیات» (پاسکال کازانووا)

دبیر پرونده: دانیال حقیقی

جهانی یا محلی و شاید هم جهان‌محلی؟ مسئله‌ی این روزها برای بسیاری از نویسندگان در ایران و احتمالاً جهان سوم این است. این پرونده هم در وسع خود کوششی است برای یافتن پاسخ امکان‌سنجی ظرفیت جهانی شدن تولیدات ادبی از مسیر نگاه به کتاب پاسکال کازانووا.

در این پرونده نیلوفرانسان خوانش دقیقی دارد از کتاب جمهوری جهانی ادبیات، امیرحسین یزدان‌بد به مُد جهانی شدن در ادبیات ایرانی نگاهی انداخته و بخشی از اندیشه‌هایش در مورد ادبیات را با ما درمیان گذاشته و آروین آبدرم در مورد رابطه‌ی هویت‌های کوچک با ادبیات ملی‌شان جستاری زیبا و آموزنده نوشته است. وی همچنین مقاله‌ای آکادمیک را به فارسی برگردانده که نگاهی است به کتاب برف اورهان پاموک در جمهوری ادبیات جهان که به مثابه‌ی یک نمونه‌ی موردی در انتهای پرونده آورده شده. بخش جذاب دیگر این پرونده برگردان فارسی گفت‌وگویی است با نویسنده‌ی کتاب که از زبان فرانسه انجام شده و اول بار است که مصاحبه‌ای با او به فارسی منتشر می‌شود. زحمت این کار را فرزانه سکوتی عزیز کشیده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما