هزارتوی خاطره

پرونده‌ی کتاب کپسول زمان (پل آستر)

یادداشت دبیر - هنگامه مظلومی

کپسول زمان را که خواندم، از اعتمادبه‌نفس و تهور نویسنده‌اش متحیر شدم: این‌که یک بخش از کتاب را به بازگویی موبه‌موی دو فیلم اختصاص دهی و بخش دیگر را به نقل عین‌به‌عین متن نامه‌هایی که آستر و همسر اولش، لیدیا دیویس، با هم رد و بدل می‌کرده‌اند جسارت می‌خواهد؛ چراکه چه بسا، با این شیوه، کتاب، در چشم مخاطب، متنی از هم‌گسیخته جلوه کند. اما آستر کار خود را کرده است. او، در جایگاه نویسنده‌ای جهانی که تازه پا به کهن‌سالی گذاشته است، آن‌قدر اعتبار دارد که مرزها را درنوردد و خودِ خودش باشد.

آستر، همان‌گونه که در نوشته‌هایش آزاده است، آزادانه و بلندپروازانه نیز زندگی کرده است: به سینما سرک کشیده و فیلم‌نامه‌ی فیلم‌های دود و صورت آبی و لولو روی پل را نوشته که این آخری را خود کارگردانی نیز کرده است. شعر گفته است و مقالات و ترجمه‌های بسیاری دارد. کتاب کپسول زمان هم تن‌سپردن جسورانه و آزادانه‌ی نویسنده است به هزارتوی خاطره؛ خودزندگی‌نامه‌ای است که ذهن خواننده‌اش را به سوی مفاهیم کودکی، درد بزرگ‌شدن و عشق پرواز می‌دهد.

در این پرونده، نیلوفر انسان مطلبی را ترجمه کرده است که به خودزندگی‌نامه‌های آستر اختصاص دارد. مطلبی که وحید جمالی ترجمه کرده است به نقش شهر و مدرنیته در آثار آستر می‌پردازد. در مورد کپسول زمان، فرزانه سکوتی یادداشتی نسبتاً منفی و انتقادی از آریفا اکبر را به فارسی برگردانده است. ستاره پارسا یادداشتی بر کتاب نوشته که هم ریویوی کتاب است و هم مقایسه‌ای میان کپسول زمان و دیگر آثار آستر. مهدیس غنی‌زاده در یادداشتی به برخی عناصر تکرارشونده در آثار آستر پرداخته است. مصاحبه‌ی دانشگاه ئیل با آستر، که در سال 2015 صورت گرفته است، به علاوه‌ی مصاحبه با مترجم آثار آستر، خجسته کیهان، هم پایان‌بخش پرونده‌ای است که برای آخرین اثر ترجمه‌شده‌ی آستر به فارسی تهیه کرده‌ایم.

مرگ دوم

مروری بر متون اتوبیوگرافیک آستر

فلسیتی پلانکت[1] / تلخیص و ترجمه: نیلوفر اِنسان

 
 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما