جنوبِ خاطره‌های زرد

پرونده‌ی رمان کوچه‌ی ابرهای گمشده (کورش اسدی)

دبیر پرونده – نیلوفر انسان

«کوچه‌ی ابرهای گمشده» قصه‌ی کارونی است جا گرفته در کاریز. کارون، مردی از اهالی جنوب، که حالا کتاب‌فروش است، با شروع جنگ از شهر خود مهاجرت کرده به پایتخت و حالا در خانه‌ای که مردی متمول و معتبر به نام ممشاد در اختیار او قرار داده روزگار می‌گذراند. «کوچه‌ی ابرهای گمشده» روایت یک روزِ کارون است از صبح تا شب در جست‌وجوی کتابی که نیست، وجود خارجی ندارد، برای شیده، زنی که در ملاقاتش با کارون از گذشته‌ای می‌گوید که به نظر می‌رسد در اکنونِ کارون بی‌تأثیر نبوده است.

«کوچه‌ی ابرهای گمشده» پس از سه مجموعه‌داستان «پوکه‌باز»، «کوچه ملی» و «گنبد کبود»، اولین رمان کورش اسدی است که از انتشار اولین کتابش نشان داده نویسنده‌ای غیرقابل‌انکار، مهم و جدی است.

آغازی کُند، میانه‌ای ملتهب و پایانی پرتنش، گره‌خورده با زبانِ خاصِ نویسنده، پر از استعاره و گاه شاعرانه، در کنار دیگر ویژگی‌هایی که یادداشت‌های این پرونده به بخشی از آن‌ها می‌پردازند، «کوچه‌ی ابرهای گمشده» را تبدیل می‌کند به یکی از مهم‌ترین و بهترین رمان‌های سال 95 و چه بسا دهه‌ای که حالا نیمی از آن را گذرانده‌ایم.

در این پرونده، که آخرین پرونده‌ی سایت 51 در سال 95 است، گفت‌وگو با کورش اسدی را به همراه یادداشت‌هایی از سیاوش گلشیری، مونا رستا و محمدرضا ریاحی می‌خوانید. سال نو پیشاپیش مبارک. بفرمایید.

 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما