عمارت برفی

پرونده‌ی رمان شوومان

یادداشت دبیر- لیلا عطارچی

نازنین جودت نویسنده‌ی ناشناخته‌ای نیست. او، بعد از نوشتن یک رمان و دو مجموعه‌داستان، رمان شوومان را نوشته است، رمانی در فضایی متفاوت با فضای غالب داستان‌نویسی زنان و جریان کلی رمان‌نویسی در ایران. همین تفاوت کافی است تا او را نویسنده‌ای شجاع بنامیم. او بصیرتش را همراه شجاعتش می‌کند و دل به سفری ناشناخته می‌دهد و خودش و مخاطبانش را به دریایی پرمخاطره می‌کشاند. نوشتن رمانی در قالب ژانر ــ آن‌هم ژانر وحشت ــ و استفاده از المان آشنای «جن و پری» حرکت روی یک مرز است، در لبه‌ی تیغ. فارغ از نتیجه‌ی تلاش نویسنده، همیشه سایه «عامه‌پسند» بودن روی اثر سنگینی می‌کند و کمتر کسی حاضر است چنین سنگینی‌ای را انتخاب کند. انتخاب نازنین جودت نشان‌دهنده‌ی اطمینانش است از خودش و مخاطبش که قطعاً ساده به دست نیامده و ریشه در تجربه و توانایی او در نوشتن دارد.

شوومان روستایی است سرد و برفی در گوشه‌ای نه چنان دورافتاده که به آن راهی نباشد و نه آن‌قدر نزدیک که رهگذری به‌راحتی بیابدش ــ سرزمین موجوداتی که بی‌شباهت به آدم نیستند و هستند، با عادات و رسومی که در دایره‌ی فهم ما می‌گنجند و نمی‌گنجند، ضعف‌ها و توانایی‌های که می‌شناسیم و نمی‌شناسیم و داستانی که نه بی‌شباهت است به همه‌ی چیزهایی که پیش‌ازاین در مورد موجوداتی به نام جن شنیده‌ایم و نه شبیه به آن‌ها. ما هم‌سفر پری‌زاده‌ای می‌شویم که رسالت به دنیا آوردن شیخ جن‌ها را، حتی قبل از به دنیا آمدن، بر دوش داشته است، بی‌آنکه خودش بداند. همراه او می‌ترسیم، عاشق می‌شویم و می‌گریزیم. گریزی ناگزیر که پایان ندارد.

«عمارت برفی» پرونده‌ای است برای معرفی رمان شوومان، با نقدها و یادداشت‌هایی از آرام روانشاد، زهرا عبدی، لاله زارع و علیرضا رحیمی‌موحد که هرکدام ویژگی‌هایی از آن را بازنمایی می‌کنند و دریچه‌ای رو به فضای کمتر شناخته‌شده‌ی این اثر می‌گشایند. مصاحبه‌ی محمدحسن شهسواری با نویسنده ناگفته‌های متن را واکاوی می‌کند و در گزارش جلسه‌ی نقد و بررسی شوومان در شهرکتاب با نظرات متنوع و متفاوت منتقدان حاضر در نشست همراه می‌شویم.

 
 
 
 
 
 
 
 
انجمن رمان ۵۱
آن‌ها که برای بودن در کنار ما، برای بودن در این انجمن، تمایل خود را اعلام کردند پنجاه‌و‌یک نفر بودند. برای همین، نامِ نامیِ پنجاه‌و‌یک را برگزیدیم برای انجمن تا تأکید کرده باشیم بر مبارکی حضور فردها، حضور یک‌یک‌ها برای شکل‌گیری «ما». بعد از آن، فکر کردیم بیاییم آن فکرها و حرف‌ها و بحث‌ها و جدل‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم؛ به جای این که پنجاه نفرمان مخاطب یکی‌مان باشیم، پایگاه‌ی برپا کنیم به یُمن حضور همه‌ی آنانی که در هوای رمان فارسی نفس می‌کشند. این چنین بود که پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک شکل گرفت تا از این پس، حرفی اگر درباره‌ی رمان داریم، آشکارا بزنیم و شما را به مشارکت دعوت کنیم؛ شاید، شاید بتوانیم هوایی تازه باشیم در آلودگی هوای زمستان ۱۳۹۳.
پایگاه انجمن رمان پنجاه‌و‌یک

سردبیر: مصطفی انصافی
دبیر رمان خارجی: هنگامه مظلومی
دبیر رمان ایرانی: علیرضا رحیمی موحد
دبیر رمان اعضا: لیلا عطارچی
مشاور هیئت تحریریه: محمدحسن شهسواری
لینکده: سید وحید جمالی، نیلوفر انسان
 

مطالب منتشرشده در این پایگاه صرفاً دیدگاه نویسنده‌ی آن است و لزوماً دیدگاه پایگاه انجمن رمان 51 نیست.

بازنشر همه یا بخشی از مطالب این پایگاه در رسانه‌ها و نشریات، تنها با ذکر منبع و درج لینک مبدأ مجاز است.

تماس با ما